Jak přírodní produkty mohou pomoci v péči o ústní hygienu

Stejně jako v péči o pleť, vlasové kosmetice, make-upu nebo čisticích prostředcích, i v oblasti péče o ústní dutinu narůstá obliba přírodních produktů. Někdo volí přírodní alternativy pro jejich šetrné složení, někdo pro jejich zdravotní benefity a jinému záleží především na dopadu na životní prostředí. Tak jako tak se ovšem s přírodními zubními pastami, ústními vodami a dalšími přípravky budeme setkávat stále častěji. Pojďme se na ně v tomto článku podívat pěkně zblízka. 

Vzrůstající obliba přírodních produktů v ústní hygieně

Nárůst zájmu o přírodní nebo „čisté“ alternativy produktů se zdaleka netýká jen péče o ústní dutinu – podobný trend můžeme sledovat i u dalších produktů péče o pleť, tělo, zdraví i domácnost. V péči o zuby se dokonce ujímají i různá označení pro tuto oblast, jako například přírodní, holistická, alternativní, nekonvenční, biokompatibilní, čistá či progresivní stomatologie.

Proč jsou přírodní alternativy oblíbené

Důvodů, proč se lidé stále častěji uchylují k přírodním produktům, je hned několik. 

  • Šetrnější složení – Ačkoliv i přírodní složky mohou způsobit podráždění, obecně jsou v porovnání s některými látkami, které se v dentálních přípravcích běžně nachází, považovány za šetrnější.
  • Transparentní složení – Velkou výhodou přírodních produktů je i to, že spotřebitelé často lépe rozumí tomu, z čeho jsou vyrobené. 
  • Udržitelnost – Přírodní produkty jsou často spojeny s celkově šetrnějším přístupem k životnímu prostředí. Mohou být dodávány v ekologických či znovuplnitelných obalech a i při jejich výrobě je často kladen větší důraz na ekologii.

Přírodní látky pro péči o ústní dutinu

V přírodní péči o hygienu ústní dutiny se používá celá řada přírodních složek, které mají prokázaný vliv na zdraví zubů, dásní a celých úst. Některé z nich mají schopnost narušovat biofilm zubního plaku, některé snižují zápach z úst a jiné pomáhají napadat kariogenní bakterie. K nejčastějším přírodním látkám, které se používají v péči o ústní dutinu, patří tea tree olej, kokosový olej, hřebíčkový olej, aloe vera, jedlá soda nebo xylitol.

Přírodní složkaÚčinky na zdraví ústní dutiny
Tea tree olejTea tree olej má antimikrobiální účinky, takže pomáhá ničit bakterie, které způsobují zubní plak a onemocnění dásní. Jeho protizánětlivé vlastnosti snižují zánět a podporují hojení.
Kokosový olejKokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, která má antimikrobiální vlastnosti. Pomáhá snižovat množství škodlivých bakterií v ústech, snižuje tvorbu zubního plaku a pomáhá snižovat zánět dásní.
Hřebíčkový olejDíky obsahu eugenolu, sloučenině s analgetickými a antiseptickými účinky, zmírňuje bolest zubů a dásní a pomáhá ničit bakterie v ústech, čímž se snižuje riziko infekce.
Aloe veraAntibakteriální, protizánětlivé a zklidňující účinky aloe vera pomáhají snížit tvorbu zubního plaku, zklidnit zánět dásní a podpořit hojení ran v dutině ústní. 
Jedlá sodaJedlá soda má mírné abrazivní vlastnosti, které pomáhají odstraňovat povrchové skvrny ze zubů a leštit zubní sklovinu. Neutralizuje také kyseliny v ústech, čímž snižuje riziko vzniku zubního kazu a onemocnění dásní. 
Xylitol (březový cukr)Xylitol, přírodní cukerný alkohol, narušuje schopnost bakterií přilnout k povrchu zubů a produkovat kyseliny, které poškozují sklovinu, a stimuluje tvorbu slin, které podporují neutralizaci kyselin a remineralizaci zubů.

Přírodní zubní pasta

K současným trendům patří mimo jiné nahrazování klasické, nejčastěji fluoridové pasty přírodními variantami. Příznivci přírodních alternativ zubní pasty vycházejí zejména z faktu, že zubní pasta při čištění zubů nehraje zdaleka tak významnou roli jako kartáček. Při odstraňování zubního plaku jde totiž především o mechanické obrušování a pasta slouží spíše pro osvěžení dechu. 

Přečtěte si také náš článek: Jak si vybrat tu správnou zubní pastu?

Běžnou zubní pastu proto častěji nahrazují přírodními produkty s antibakteriálními látkami, které dech osvěží i bez syntetického složení. V přírodních zubních pastách navíc najdete i další složky, které přispívají ke zdraví ústní dutiny. 

Remineralizační přírodní zubní pasty

Některé přírodní pasty mohou být navrženy tak, aby pomáhaly remineralizovat povrch zubů a posilovat zubní sklovinu, o což se v běžných pastách stará fluorid. 

V remineralizačních zubních pastách nejčastěji najdete složky jako minerál hydroxyapatit, uhličitan vápenatý nebo xylitol. V některých případech se v nich objevují také fosforečnan vápenatý nebo oxid křemičitý, které jsou považovány za alternativy fluoridu.

Přírodní bělicí zubní pasty

I s bělením a odstraňováním povrchových skvrn na zubech si přírodní zubní pasty dokážou poradit. V jejich složení se typicky objevuje jedlá soda, která má mírně abrazivní účinky, nebo aktivní uhlí, známé pro svou schopnost absorbovat a odstraňovat skvrny ze zubů. Výjimkou nejsou ani kokosový olej a enzymy papain (z papáji) nebo bromelain (z ananasu).

Přírodní zubní pasty pro citlivé zuby

Lidé, které trápí citlivé zuby, často volí přírodní produkty pro péči o ústní dutinu proto, že představují šetrnější variantu. Přírodní zubní pasty pro citlivé zuby využívají přirozených protizánětlivých a zklidňujících vlastností přírodních složek, jako je aloe vera, extrakt ze zeleného čaje či heřmánku nebo fosforečnan vápenatý. 

Je fluorid v zubní pastě špatný?

Hlavním cílem zastánců přírodních zubních past je většinou snaha vyhnout se fluoridu, který se nachází ve většině běžných past. Fluorid je přirozeně se vyskytující minerál, který se vyskytuje půdě, horninách, ve vodě i mnoha potravinách. Tím, že pomáhá posilovat vyvíjející se sklovinu a zpomaluje tvorbu kyselin způsobených bakteriemi zubního plaku, pomáhá chránit zuby před vznikem kazů a demineralizací. 

V poslední době se ovšem objevují názory, že fluorid v zubní pastě není bezpečný. Pravdou je, že při jeho nadměrném množství může docházet k zubní fluoróze, která způsobuje změnu barvy zubní skloviny. Je ale důležité vědět, že tento stav nezpůsobí běžné čištění zubů. Aby k fluoróze došlo, museli byste zubní pastu ve velkém polykat. 

Dospělí se tak nemají čeho obávat a u malých dětí, které neumí pastu vyplivnout, se proto doporučuje používání přípravků speciálně určených pro tuto věkovou skupinu, které obsahují menší množství fluoridu

Přírodní ústní voda

Velmi oblíbenou volbou, která může doplnit běžné čištění zubů o přírodní alternativu, je přírodní ústní voda. Ta nahrazuje složení s umělými barvivy, příchutěmi a konzervačními látkami přirozenými antibakteriálními vlastnostmi přírodních látek

V přírodních ústních vodách se typicky setkáte s olejem z máty peprné, která účinně osvěžuje dech, tea tree olejem, aloe vera, jedlou sodou a mořskou solí, která má přirozené antiseptické vlastnosti a pomáhat snížit záněty dásní. 

Přečtěte si také náš článek: Ústní voda: Jak vybrat tu správnou a jak ji správně používat

Přírodní zubní kartáček

V přírodní péči o zdraví dutiny ústní nejde jen o látky, které obsahují samotné přípravky. Přírodní alternativu můžete zvolit i při výběru pomůcek. Stále oblíbenější volbou jsou zubní kartáčky vyrobené z ekologicky šetrných materiálů, jako je bambus, dřevo, recyklované plasty nebo biologicky rozložitelné materiály. 

Další přírodní alternativy

Přírodní péči o zuby a dásně můžete navíc kromě klasického čištění zubů a vyplachování ústní vodou doplnit i o další rutiny, které podpoří zdraví vaší ústní dutiny. K nejoblíbenějším patří následující praktiky:

  • Čištění zubů jedlou sodou – Jedlá soda je díky svém abrazivním vlastnostem velmi účinná při odstraňování zubního plaku a bělení zubů, a tak je vhodná pro hloubkové čištění ústní dutiny. Pro každodenní použití však může být příliš drsná, proto se doporučuje spíše příležitostně – podobně jako třeba pleťový peeling.
  • Žvýkání sezamových semínek – Dalším skvělým „peelingem“ pro zuby jsou sezamová semínka. Pomáhají odstraňovat zubní plak, aniž by poškozovala zuby, a tak můžete jejich žvýkání klidně zařadit do své ústní hygieny. 
  • Oil pulling – Takzvané „tahání oleje“ spočívá ve zhruba 20minutovém kloktání oleje v ústech. Cílem této praktiky je redukovat zubní plak, zápach z úst a zánět dásní, přičemž nejčastěji se k tomu používají slunečnicový, sezamový a kokosový olej.

Pozor! Pokud máte v ústech amalgámové výplně, oil pullingu se vyhněte. Olej by do sebe totiž natáhl část rtuti z výplní a po celou dobu „tahání“ by ji roznášel po celých ústech. Zatímco ve výplních je rtuť bezpečná, při uvolňování par rtuti při tahání oleje může docházet k nezdravému vystavení.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?