Jak vybrat správný zubní kartáček

Zubní kartáček patří k samozřejmé výbavě naší koupelny a často nad ním příliš nepřemýšlíme. Možná bychom mu ale měli věnovat trochu více pozornosti – správný kartáček totiž dokáže čištění zubů zjednodušit, zpříjemnit a hlavně zefektivnit. Podle čeho vybrat ten pravý?

Manuální vs. elektrický kartáček

První volbou, která vás při výběru zubního kartáčku čeká, je rozhodnutí mezi klasickým manuálním a elektrickým kartáčkem. Nelze jednoznačně říct, že by byl jeden typ lepší než ten druhý. Rozhodně jsou mezi nimi ale zásadní rozdíly, které byste měli zvážit a promyslet, která varianta vám bude lépe vyhovovat.

Manuální zubní kartáček

Klasický manuální kartáček každý dobře zná. Skládá se obvykle z plastové rukojeti, která může být pro lepší držení pogumovaná, a v horní části přechází do hlavice osázené různě tvrdými štětinkami. Rukojeť může být rovná či ergonomicky zahnutá pro lepší držení, hlavice může být různě velká a samozřejmostí je také obrovská variace designů a barev.

Při čištění zubů manuálním kartáčkem je většina práce na vás. Sami si musíte ohlídat tlak, který na zuby vyvíjíte, správnou techniku a samozřejmě i dobu čištění. Na druhou stranu je ale klasický kartáček skladný a vyžaduje minimum péče.

Výhody manuálního kartáčku:

 • levnější
 • skladný
 • nevyžaduje nabíjení

Nevýhody manuálního kartáčku:

 • pracnější čištění zubů
 • vyžaduje znalost správné techniky čištění
 • při opotřebování štětinek je potřeba vyměnit celý kartáček, což je poměrně neekologické

Elektrický zubní kartáček

Elektrické kartáčky fungují trochu jinak než ty manuální. Základ je stejný – tvoří je rukojeť, v tomto případě obvykle rovná, a hlavice se štětinkami. Hlavice se ovšem na rozdíl od klasického kartáčku vyměnitelná.

Tip: Hlavice elektrického zubního kartáčku je možné velmi snadno vyměnit. Elektrický kartáček proto může klidně používat více členů rodiny – stačí, když bude mít každý svou vlastní hlavici (nejlépe barevně odlišenou, aby se nepletly).

Hlavní rozdíl spočívá v tom, že elektrický zubní kartáček pomocí rotačních, oscilačních nebo sonických pohybů čistí zuby za vás. Stačí jej zapnout a přejíždět s ním po zubech, ale o čištění se kartáček postará sám. Může mít také zabudovaný časovač, aby se po určité době vypnul, senzor tlaku, abyste si nepoškodili zubní sklovinu, a podobně.

Výhody elektrického kartáčku:

 • účinnější a pohodlnější čištění zubů
 • hlídá za vás čas, tlak na zuby a podobně
 • více čisticích režimů
 • elektrický kartáček může používat i více lidí najednou

Nevýhody elektrického kartáčku:

 • vyšší cena kartáčku + náhradních hlavic
 • méně skladný při cestování
 • je nutné ho udržovat nabitý

Elektrické kartáčky se dále rozdělují podle toho, jaký typ pohybu při čištění zubů využívají, a to na rotační a sonické.

Rotační elektrický kartáček

Hlavice rotačního zubního kartáčku se otáčí v kruhovém pohybu. Proto rotační kartáček poznáte podle kulatých hlavic s kruhovým uspořádáním štětinek. Rotační pohyb štětinek je efektivní při uvolňování a odstraňování zubního plaku a dalších nečistot ze zubů i mezizubních prostor.

Sonický elektrický kartáček

Sonický zubní kartáček funguje na jiném principu. Vytváří rychlé vysokofrekvenční vibrace, které zajišťují pohyb štětinek. Průměrný sonický kartáček dosahuje rychlosti 20 000 pohybů za minutu. Vibrace vyvolávají silné sonické vlny, které pomáhají uvolňovat a odstraňovat plak a nečistoty, a navíc přispívá k dynamice tekutin.

Ty se tak dostávají do těžko přístupných prostor mezi zuby a podél dásní a důkladně čistí i tyto prostory. Díky tomu by sonický zubní kartáček účinně čistil zuby i ze vzdálenosti 3 mm – nejefektivnější je ale samozřejmě při kontaktu se zuby.

Sonické zubní kartáčky jsou v současnosti považovány za neúčinnější a nejšetrnější způsob čištění zubů. Na rozdíl od těch sonických se dostanou i do hůře přístupných prostor a jsou jemné při kontaktu s dásněmi.

Štětiny zubního kartáčku

Jakmile si vyberete mezi manuálním a elektrickým kartáčkem, přicházejí na řadu jeho štětiny. Hned po typu kartáčku se totiž jedná o nejdůležitější faktor. Rozhodují o tom, jak účinné, ale i šetrné vaše čištění zubů bude.

Tvrdost štětin kartáčku

Při výběru kartáčku podle tvrdosti štětinek vezměte v potaz své individuální potřeby a citlivost vašich dásní a zvažte, jaký tlak na zuby obvykle při čištění vyvíjíte. Rozlišujeme několik typů tvrdosti štětinek kartáčku:

Kartáček s tvrdými štětinami

Vyloženě tvrdé štětiny se obecně příliš nedoporučují. Většina lidí totiž na zuby při čištění vyvíjí zbytečně velký tlak, což může být v kombinaci s tvrdými štětinkami nebezpečné pro zubní sklovinu i dásně.

Někteří lidé ovšem dodnes dávají tvrdým štětinám u zubního kartáčku přednost. Je to způsobeno především utkvělou představou, že čím tvrdší je kartáček, tím důkladnější čištění je. To ale nemůže být dále od pravdy – proto se kartáčkům s tvrdými štětinkami vyhněte.

Středně tvrdé štětiny zubního kartáčku

Pokud vám ovšem tvrdší štětinky vyhovují a zaručíte se, že na zuby nebudete vyvíjet přílišný tlak, můžete zvolit středně tvrdé štětiny. Ty samy o sobě nepředstavují tak velké riziko poškození zubů a dásní. Je ale potřeba ohlídat si, že zuby čistíte jemně.

Měkké štětiny kartáčku

Nejoblíbenější variantou jsou měkké štětiny zubního kartáčku. Ty spolehlivě odstraňují zubní plak a nečistoty, aniž by při tom poškozovaly zubní skloviny nebo dráždily dásně. I u nich stojí za to ohlídat si přiměřený tlak při čištění, ale už vám nehrozí takové riziko jako u tvrdších štětin.

Ultrajemný zubní kartáček

Pro lidi s citlivými dásněmi mohou být i klasické jemné štětinky příliš abrazivní. Existují proto i ultrajemné varianty, které jsou ještě o něco měkčí a šetrnější k ústní dutině. Při přechodu z tvrdších štětin u nich můžete mít pocit nedostatečného čištění, ale nemusíte se bát, ultrajemné štětiny jsou dostatečně efektivní.

Tvar štětin zubního kartáčku

Můžete se setkat i s různými vylepšeními, co se týče tvaru štětinek zubního kartáčku. Mohou být nejen rovné, ale také zvlněné, víceúrovňové, mírně zakřivené. Jejich účelem je pomoci vám dosáhnout i na těžko přístupná místa nebo zajistit důkladnější čištění zanedbávaných částí ústní dutiny.

Tím se ovšem nemusíte obecně příliš zaobírat. Pokud používáte správnou techniku čištění zubů, tvar štětin nemá na kvalitu čištění prakticky žádný vliv.

Hlavice zubního kartáčku

Co však může kvalitu a komfort při čištění zubů ovlivnit, je hlavice zubního kartáčku – konkrétně její velikost. Doporučujeme vybírat kartáčky se spíše menší hlavicí. Při čištění se totiž v ústech dostanou na těžko přístupná místa lépe než velké hlavice a celkově se vám s nimi bude lépe manipulovat.

Tvar zubního kartáčku

Obzvlášť u manuálních kartáčků se mnohdy setkáte s nejrůznějšími tvary. Od typicky rovných až po různě zahnuté varianty, které mají zajistit lepší ergonomii při čištění. V tomto případě záleží především na vaší vlastní preferenci – neexistuje lepší nebo horší varianta.

Jak vybrat dětský zubní kartáček

Samostatnou kapitolou je samozřejmě výběr dětského zubního kartáčku. Péče o mléčné zoubky totiž určuje, jak zdravé budou trvalé zuby, které je nahradí. Pokud čištění zubů u dětí zanedbáte, můžete jim tak zadělat na dlouhodobé potíže se zubními kazy, onemocněním dásní a další nepříjemnosti. Přinášíme pár základních tipů pro výběr dětského zubního kartáčku:

 • Než dítěti začnou zoubky růst, používejte čistou navlhčenou žínku, abyste ústa zbavili bakterií
 • U miminek můžete používat kousací nebo prstové kartáčky, do jednoho roku bez zubní pasty
 • Později vybírejte kartáčky, které jsou přiměřeně velké
 • Volte kartáčky s měkkými nebo ultrajemnými štětinkami
 • Podpořte zájem dětí o čištění zubů pomocí veselých tvarů a motivů
 • Vyzkoušejte, že se dětem kartáček dobře drží
 • Pokud vašemu dítěti vyhovuje, můžete pořídit elektrický kartáček – některým dětem ale může vadit

Přečtěte si také: 5 tipů, jak naučit děti správným návykům v péči o zuby

Jak často měnit zubní kartáček

Ať zvolíte manuální, nebo elektrický kartáček, nesmíte zapomenout na pravidelnou výměnu. Štětinky se totiž po čase opotřebují, roztřepí a sníží svou účinnost při čištění. Elektrický kartáček má tu výhodu, že při opotřebení stačí vyměnit hlavici za novou, v případě manuálního budete muset pořídit zbrusu kartáček. Jak poznat, že je čas na výměnu?

Každé 2–4 měsíce

Obecně platí, že byste hlavici či kartáček měli obměnit zhruba každé 3 měsíce. Pokud si všimnete opotřebení dříve, vyměňte jej klidně i dříve. Nejdéle po čtyřech měsících byste ovšem měli provést výměnu bez ohledu na opotřebení.

Elektrické kartáčky mohou být vybaveny funkcí, která vás upozorní na nutnost výměny hlavice. I když je to praktická vychytávka, nelze na ni spoléhat stoprocentně. Pokud si všimnete nadměrného opotřebení, nebojte se hlavici nahradit i bez pokynu od kartáčku.

Roztřepené, opotřebované štětiny

Pokud se štětiny roztřepí a ohnou, jsou při čištění méně efektivní. Bez ohledu na to, jak dlouho jste kartáček nebo hlavici používali, je čas na výměnu. Pokud přecházíte z tvrdších štětin na měkčí, dost možná si všimnete, že je opotřebováváte mnohem rychleji, než jste zvyklí. Může to být proto, že měkké štětinky vytvářejí dojem menšího tlaku, a vy na ně z toho důvodu zbytečně tlačíte.

Po infekčním onemocnění

Pokud proděláte infekční onemocnění, včetně chřipky, covidu, ale i oparu na rtu, ihned po něm vyměňte hlavici nebo kartáček. Bakterie a viry, které se na něm zachytily, by vás totiž mohly rychle nakazit znovu.

A co mezizubní kartáček?

Dosud jsme se věnovali výběru klasického zubního kartáčku. Na co byste ale neměli zapomínat, je také mezizubní kartáček, se kterým snadno vyčistíte prostory mezi zuby. V těch se totiž ukládá nejvíce zbytků jídla a nečistot, přičemž právě mezizubní prostory patří k nejzanedbávanějším – ideální kombinace pro vznik zubního kamene a zubního kazu.

Mezizubní prostory jsou různě velké. A proto by i mezizubní kartáčky měly být různě velké. Měli byste tak vlastnit alespoň dvě velikosti mezizubních kartáčků, abyste měli variantu pro menší i větší mezery mezi zuby. Pokud si nejste velikostí mezizubního kartáčku jistí, nechte si poradit od dentálního hygienisty nebo zubního lékaře.

Mezizubní kartáček, nebo zubní nit?

Možná si říkáte, jaký je rozdíl mezi mezizubními kartáčky a zubní nití – a zda potřebujete obojí. Ve zkratce platí, že mezizubní kartáček je efektivnější a šetrnější než nit.

Při používání nitě totiž často dochází ke zraněním, která pak mohou vést i k infekci, a navíc není vhodná pro čištění všech mezizubních prostor. Dostanete se s ní totiž jen mezi přední zuby, zatímco v případě stoliček vám nebude moc platná. Proto pokud volíte mezi těmito dvěma možnostmi, vždy upřednostněte mezizubní kartáčky vhodné velikosti.

Správný výběr, údržba a používání zubního kartáčku je klíčovou součástí péče o ústní dutinu. Samotný kartáček ale samozřejmě nestačí. Přečtěte si i další články, které vám pomohou zajistit vašim zubům a dásním co nejlepší péči:

Ústní voda: Jak vybrat tu správnou a jak ji správně používat

Jak si vybrat tu správnou zubní pastu?

Pravidelné zubní prohlídky: Proč jsou tak důležité?

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?