Jak se zbavit zubního plaku a zánětu dásní

Trápí vás podrážděné, oteklé a na dotek citlivé dásně? Pak možná trpíte zánětem dásní. Jedná se o mírnou formu onemocnění dásní, kterou lze poměrně snadno vyléčit. Přečtěte si, co zánět dásní způsobuje, jak se ho zbavit a jakou má souvislost se zubním plakem.

Co je zubní plak

Zubní plak je lepkavý povlak, který se pravidelně tvoří na povrchu zubů a podél dásní. Tvoří ho sliny, částečky potravy a bakterie, které se na něj díky jeho lepkavosti snadno přichytí. Ty v něm pak následně tvoří rozrůstající se mikrokolonie, a proto se plak označuje také jako biofilm.

Jak vzniká zubní plak

Zubní plak je naprosto přirozeným jevem, který se objevuje v každé ústní dutině. Při jídle, pití i dýchání se totiž do úst dostávají bakterie. Pokud však dodržujete základní hygienu ústní dutiny a vaše potrava je pestrá, není zubní plak důvodem k obavám.

Problém nastává, když se zubní plak neodstraňuje pravidelným čištěním zubů anebo vaše strava obsahuje nadměrné množství cukrů. Bakterie žijíící v ústech totiž metabolizují cukry obsažené v potravinách a nápojích a jako vedlejší produkt tohoto procesu vznikají kyseliny. A jsou to právě tyto kyseliny, které mohou v ústech následně způsobit řadu problémů. 

Přečtěte si také: Jak se zbavit zubního kazu doma?

Zubní plak vs. zubní kámen

V souvislosti se zubním plakem jste možná zaslechli i pojem zubní kámen. Ač se může zdát, že jde o tentýž problém, není tomu tak. Zubní kámen je tvrdá usazenina, která na zubech tvoří, když nedochází k pravidelnému a důkladnému odstraňování zubního plaku. V čem spočívají hlavní rozdíly mezi zubním plakem a kamenem?

 • Proces vzniku – Zatímco zubní plak se na zubech usazuje během jídla a pití zcela běžně a objevuje se u každého, zubní kámen vzniká ztvrdnutím zubního plaku a rozhodně se nejedná o jev, který bychom našli v každé ústní dutině.
 • Vzhled – Zubní plak je měkký, bezbarvý povlak, který můžete na zubech cítit při přejetí jazykem. Zubní kámen je ovšem na dotek drsný a bývá zabarven žlutě nebo hnědě.
 • Odstranění – Zubní plak je zcela běžný jev, který běžně odstraňujeme rutinním čištěním zubů. Zubní kámen ale sami odstranit nedokážeme. Jakmile jednou vznikne, dokáže jej odstranit pouze stomatolog nebo zubní hygienista.

Co je zánět dásní

Zánět dásní (gingivitida) je mírná forma onemocnění dásní, při které se objevuje podráždění, zarudnutí a otok v oblasti základny zubů. Dásně jsou na dotek citlivé, oteklé a mohou dokonce krvácet, například při kontaktu se zubním kartáčkem či nití. Jedním z běžných příznaků zánětu dásní je také přetrvávající zápach z úst.

Komplikace zánětu dásní

Na rozdíl od některých závažnějších onemocnění je zánět dásní snadno napravitelný, pokud se zachytí včas. V opačném případě je ale pravděpodobné, že zánět bude postupovat a přejde do závažnějších stádií. K čemu může vést neléčený zánět dásní?

 • Parodontitida
 • Ustupování dásní
 • Uvolnění a ztráta zubu
 • Systémové zdravotní problémy (s onemocněním dásní jsou často spojovány srdeční choroby, cukrovka a onemocnění dýchacích cest)
 • Tvorba abscesů
 • Přetrvávající zápach z úst

Jak spolu souvisí zubní plak a zánět dásní 

Zubní plak a zánět dásní spolu velmi úzce souvisí. Zubní plak se sice v ústech vyskytuje zcela běžně, ale je potřeba myslet na jeho pravidelné odstraňování pomocí čištění zubů. Pokud k němu nedochází, zubní plak v ústní dutině spouští děje, které následně přímo vedou k zánětu dásní.

Co se v ústech děje?

1. V ústech se tvoří zubní plak

Lepkavý film, který se během dne i noci tvoří v každé ústní dutině, se nazývá zubní plak. Je bezbarvý, tvoří ho bakterie a sám o sobě nepředstavuje žádný problém. Nejvíce ho můžete cítit ráno, když se probudíte a přejedete si po zubech jazykem. Plak se ovšem v ústech vytváří velmi rychle, a proto je potřeba ho každý den odstraňovat.

2. Zubní plak se mění v zubní kámen

Pokud zubní plak zůstává na zubech, začne u základnu zubů tvrdnout a měnit se v zubní kámen. Dochází k tomu při nedostatečné nebo nedůkladné hygieně ústní dutiny. Zubní kámen představuje jakousi ochrannou bariéru pro bakterie a činí odstraňování zubního plaku náročnějším. Zubní kámen už je potřeba nechat odstranit profesionálně, běžné čištění zubů nestačí

3. Dásně jsou podrážděné

Zubní kámen začíná dráždit linii dásní. Čím déle na zubech zůstává, tím horší je podráždění dásní. Dásně postupně otékají, jsou zarudlé, citlivé na dotek a mohou krvácet při čištění zubů. Pokud se stav neléčí, vede ke vzniku zubního kazu, parodontititdy a ztrátě zubů.

Jak se zbavit zánětu dásní

Zánět dásní je poměrně mírná a vratná forma onemocnění dásní. Pomocí správné ústní hygieny můžete svou ústní dutinu snadno vrátit do původního stavu. Co je tedy potřeba udělat pro to, abyste se zbavili zánětu dásní?

Návštěva dentální hygieny

Řešení zánětu dásní začíná profesionálním čištěním zubů. Za samotným zánětem totiž stojí už zmíněný zubní kámen, který na rozdíl od běžného zubního plaku není možné odstranit klasickým čištěním

Proto než se sami vrhnete na nápravu svého zdravotního stavu, navštivte dentálního hygienistu a nechte si profesionálně odstranit zubní kámen. Pokud vás trápí další související problémy, jako je například zubní kaz, zamiřte rovnou i k zubnímu lékaři. Závažnější problémy v ústech totiž sami nevyřešíte.

Lepší hygiena ústní dutiny

Svá ústa můžete snadno vrátit do normálu pomocí pravidelné a důkladné ústní hygieny. Základem je čištění zubů zubním kartáčkem a fluoridovou zubní pastou, které byste měli provádět minimálně dvakrát denně (ráno a večer). Nejdůležitější je čištění zubů večer před spaním, po posledním jídle, aby bakterie z potravin neměly možnost se nerušeně množit po celou noc.

Přečtěte si také: Jak si vybrat tu správnou zubní pastu?

Kromě čištění se naučte také pravidelně používat zubní nit nebo mezizubní kartáčky. Pomohou vám odstranit zbytky jídla, plak a nečistoty z mezizubních prostor a linie dásní, což jsou při čištění nejčastěji přehlížená místa. 

Antiseptická ústní voda

Kromě čištění vyplachujte ústa také ústní vodou. Můžete využít například antimikrobiální nebo fluoridovou ústní vodu, která pomáhá redukovat zubní plak, bojovat proti bakteriím a posilovat zuby.

Přečtěte si také: Ústní voda: Jak vybrat tu správnou a jak ji správně používat

Vyvážená strava

Neméně důležitá je také zdravá, pestrá strava. Měla by být bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky a libové bílkoviny. Naopak potraviny a nápoje s vysokým obsahem cukru dodávají „palivo“ pro bakterie v ústní dutině a přispívají ke vzniku škodlivých kyselin, které pak poškozují zuby a dásně. 

Konec kouření

Pokud kouříte, pak je významným krokem vstříc zdravějším zubům a dásním zanechání tohoto zlozvyku. Kouření je totiž velkým rizikovým faktorem při vzniku parodontózy. Snižuje průtok krve, takže se k dásním dostává méně živin a kyslíku a ty se pak pomaleji hojí. 

Kromě toho způsobuje kouření zažloutlé zbarvení zubů, suchost v ústech a s ní související zápach z úst a zvýšené riziko vzniku infekcí.

Přečtěte si také: Zubní implantáty a kouření

Jak se zbavit zubního plaku

Zbavování se zubního plaku je naštěstí poměrně jednoduché. Tedy pokud jej provádíte pravidelně a důkladně a nedáváte zubnímu plaku šanci proměnit se v zubní kámen. Jak se spolehlivě zbavit zubního plaku?

 • Pravidelné čištění zubů – Používejte zubní kartáček, fluoridovou pastu a zubní nit alespoň dvakrát denně (ráno a večer).
 • Vyplachování ústní vodou – Ústní voda vám pomůže rychle zamezit množení bakterií během dne a po jídle.
 • Čištění jazyka – Při čištění zubů nezapomínejte ani na jazyk. I ten je totiž pro bakterie velmi vhodným prostředím.
 • Omezení cukru – Bakterie v zubním plaku se v podstatě krmí cukry z potravy, kterou přijmete. Omezte proto potraviny i nápoje s obsahem cukrů.
 • Pití dostatku vody – Nezapomínejte na pravidelný pitný režim. Nejen, že vám pomůže udržet tělu hydratované, ale pravidelné pití vody tak splachuje bakterie z ústní dutiny.
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?