Ústní voda: Jak vybrat tu správnou a jak ji správně používat

Vyplachování ústní vodou je nedílnou součástí hygieny ústní dutiny a pomáhá vyčistit ústa důkladněji, než to dokáže zubní kartáček a nit – to všechno určitě víte. Ale víte také, jaké druhy ústní vody existují, který je pro vás ten pravý nebo jak často byste měli ústní vodu používat?

Proč používat ústní vodu

Používáte ústní vodu? Anebo máte pocit, že čištění kartáčkem a nití bohatě stačí? Pojďme se podívat na několik hlavních důvodů, proč zařadit ústní vodu do své každodenní rutiny.

Snižuje množství bakterií v ústech

Zejména ústní vody s antiseptickými účinky bojují proti bakteriím, brání jejich usazování a šíření a chrání ústní dutinu před kazy a onemocněními.

Chrání dásně

Stejně jako antiseptické účinky ústní vody pomáhají předcházet zubnímu kazu, chrání i dásně před onemocněními, jako je paradentóza.

Odstraňuje zubní plak

Po čištění zubním kartáčkem a nití na zubech stále zůstávají drobné částečky a zbytky jídla. Ústní voda se při vyplachování dostane i do míst, která jsou kartáčkem těžko přístupná, a pomůže udržet ústní dutinu extra čistou.

Osvěžuje dech

Ústní voda je praktický pomocník, když potřebujete rychle osvěžit dech.

Uleví od suchosti v ústech

Některé ústní vody mají speciální složení, které pomáhá zvlhčovat ústní dutinu a stimulují tvorbu slin.

Podpoří čištění při ortodontické léčbě

Ústní voda je nepostradatelnou součástí hygieny ústní dutiny zejména u lidí, kteří nosí rovnátka. S rovnátky je mnohdy obtížné ústa důkladně vyčistit pouhým kartáčkem a nití a ústní voda může pomoci vyčistit i prostory mezi rovnátky.

Z jakých typů ústní vody máte na výběr

S výběrem ústní vody to není vždy úplně snadné. Kromě různých značek, výrobců a příchutí totiž existují i různé druhy ústních vod, které se liší svým složením a účinky.

Antiseptická ústní voda

Antiseptická ústní voda patří k těm nejběžnějším. Obsahuje účinné látky, jako je chlorhexidin nebo alkohol, které jsou schopné účinně bojovat proti bakteriím v ústní dutině. Pravidelné vyplachování úst antiseptickou ústní vodou pomáhá ničit bakterie, které mohou vést ke vzniku zubního plaku, a brání jejich šíření.

Snížení množství škodlivých bakterií a redukce zubního plaku v ústech přispívá ke zdravějším dásním a pomáhá předcházet jejich onemocněním, jako je například paradentóza. Kromě toho, že antiseptická ústní voda dokáže zabránit onemocněním, také eliminuje zápach úst, který vzniká při hromadění bakterií v ústní dutině.

Ústní voda s fluoridy

Dalším typem jsou ústní vody s obsahem fluoridu. Fluorid je minerál, který má schopnost posilovat zubní sklovinu, snižovat produkci kyselin v ústech a chránit zuby před vznikem kazu. Působení fluoridu totiž sklovinu remineralizuje, a ta je tak schopná lépe odolávat kyselinám.

Pokud používáte fluoridovou ústní vodu, doporučujeme si ohlídat celkové množství fluoridu, kterému své zuby vystavujete – poměrně hodně se ho totiž nachází také v některých zubních pastách. Příliš mnoho fluoru může vést ke křehkým kostem a častějším zlomeninám a zhoršovat problémy se štítnou žlázou.

Kosmetická ústní voda

Cílem takzvaných kosmetických ústních vod je primárně odstranit zápach z úst a osvěžit dech. Typicky obsahují složky, jako je například máta, které účinně maskují zápach. Na rozdíl od antiseptické nebo fluoridové ústní vody ta kosmetická ale nemívá žádnou přidanou hodnotu, jako je ochrana proti bakteriím a zubním kazům.

Přírodní ústní voda

V poslední době získávají na popularitě také přírodní ústní vody. Jsou vyrobeny z přírodních, rostlinných složek, jako jsou například esenciální oleje z tea tree, máty a eukalyptu. Využívají jejich přirozených antimikrobiálních vlastností a aromat k tomu, aby zabránily šíření bakterií a účinně osvěžily dech.

Naopak v nich nenajdete chemikálie, které mohou ústní dutinu v některých případech dráždit. Jsou tak ideální pro ty, kdo trpí na citlivé dásně nebo se potýkají s nezahojenými afty, které klasická ústní voda dráždí.

Jak vybrat tu pravou ústní vodu

Ne všechny ústní vody jsou stejné a ne každá ústní voda nutně vyhovuje vašim potřebám. Než v drogerii sáhnete po ústní vodě, přečtěte si, podle čeho ji vybírat.

Zohledněte své potřeby

Začněte tím, co od ústní vody vlastně čekáte. Potřebujete rychle osvěžit dech během dne, nebo se potýkáte s onemocněním dásní?

Ústní voda na zápach z úst

Pokud je vaším hlavním cílem zbavit se zápachu z úst, vaše ústní voda by měla splňovat tyto požadavky:

 • Antibakteriální vlastnosti s účinnými látkami, jako je cetylpyridiniumchlorid, chlorhexidin nebo esenciální oleje (máta peprná, eukalyptus, tea tree)
 • Dlouhotrvající svěžest

Ústní voda proti zubním kazům

Ústní voda by měla především bránit vzniku zubního kazu? Pak hledejte toto složení:

 • S obsahem fluoridu, který posiluje zubní sklovinu
 • Neutrální pH
 • Bez alkoholu

Ústní voda pro zdravé dásně

Trápí vás citlivé nebo ustupující dásně nebo paradentóza? Poohlédněte se po této ústní vodě:

 • Antibakteriální vlastnosti s obsahem složek, jako je chlorhexidin
 • Zaměření na prevenci a léčbu paradentózy

Ústní voda pro citlivé zuby

Pokud máte citlivé zuby, zaměřte se na to, aby ústní voda měla následující vlastnosti:

 • Znecitlivující složky, jako je dusičnan draselný nebo fluorid cínatý
 • Jemná chuť
 • Bez alkoholu

Ústní voda na sucho v ústech

Další z častých potíží je sucho v ústech. Pokud trápí i vás, pak by vaše ústní voda měla splňovat následující:

 • Složky stimulující tvorbu slin, jako je xylitol
 • Bez alkoholu

Prozkoumejte složení

Jako u všech přípravků i u ústní vody platí, že byste měli věnovat pozornost jejímu složení. Kromě toho, že by její složení mělo odpovídat očekáváním, která od ústní vody máte, by také mělo být bezpečné a nemělo by vás dráždit.

Ověřte si, že ústní voda neobsahuje složky, na které máte alergii. V ideálním případě byste v ní neměli najít ani drsné chemikálie, jako jsou umělá barviva, silné příchutě a agresivní konzervační látky.

S alkoholem, nebo bez alkoholu?

Důležitým parametrem je při výběru ústní vody také obsah alkoholu. Ústní voda s alkoholem má silný antimikrobiální účinek a je efektivnější v boji proti bakteriím. Pro většinu dospělých je varianta s alkoholem naprosto bezpečná, pokud se používá správně.

Ústní voda bez alkoholu je k ústní dutině šetrnější, i když nemá tak dobré antibakteriální vlastnosti. Protože alkohol ústa vysušuje, je ústní voda bez obsahu alkoholu vhodná zejména pro ty, kdo trpí chronickým suchem v ústech.

Jak správně používat ústní vodu

Aby měla ústní voda takové účinky, jaké od ní očekáváte, je nutné ji také správně používat. Pojďme se podívat na to, jak a kdy byste měli ústa vyplachovat ústní vodou.

1. Začněte čištěním zubů

Ze všeho nejdřív si důkladně vyčistěte zuby, a to jak běžným zubním kartáčkem a zubní pastou, tak také mezizubním kartáčkem. Pokud používáte zubní pastu i ústní vodu s fluoridem, udělejte mezi čištěním a vyplachováním ústní vodou delší pauzu.

2. Odměřte si správné množství

Použijte buď víčko ústní vody, nebo odměrku a nalijte do něj tolik ústní vody, kolik je uvedeno na obalu výrobku. Obvykle to bývá přibližně 10 až 20 mililitrů.

3. Kloktejte

Nalijte si obsah odměrku do úst a propláchněte je od stěny ke stěně. Po prvotním propláchnutí ústní vodu zhruba 30 vteřin kloktejte. Následně ji všechnu vyplivněte do umyvadla, ústní vodu nikdy nepolykejte!

4. Vyhněte se jídlu, pití a vyplachování

Po vypláchnutí úst ústní vodou alespoň 30 minut nejezte, nepijte a nevyplachujte ústa vodou. Aktivní látky v ústní vodě tak budou mít dostatek času na to, aby začaly působit.

5. Používejte ústní vodu 2x denně

Ústní vodu byste měli používat vždy společně s čistěním zubů kartáčkem a nití, ideálně tedy dvakrát denně, ráno a večer.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?