Zubní pasty na bělení zubů: Které značky jsou nejúčinnější?

Toužíte po zářivě bílém úsměvu? Dnes už si kvůli němu nemusíte odříkat kávu nebo sklenku červeného vína. Díky bělicím pastám se během několika týdnů můžete zbavit i povrchových skvrn, zažloutnutí nebo diskolorace zubů, které vás trápí dlouhé roky. Stačí vybrat tu pravou. A právě na to se v dnešním článku podíváme zblízka – co jsou pasty na bělení zubů, jak fungují a kterou vybrat.

Co je to bělicí zubní pasta

Bělicí zubní pasta, jak už název napovídá, je zubní pasta speciálně vyvinutá tak, aby pomáhala dělat zuby bělejšími. Mechanicky nebo pomocí chemického složení odstraňuje ze zubů viditelné skvrny a nežádoucí zbarvení. Ty kvalitnější si poradí i se skvrnami způsobenými dlouhými léty kouření nebo pití kávy a čaje. 

Přečtěte si také náš článek: Jak si vybrat tu správnou zubní pastu?

Jak funguje bělicí pasta na zuby

Bělicí pasta může fungovat na dvou principech – fyzikálním a chemickém. Ten první spočívá ve využití látek, které obsahují malé částečky s abrazivním účinkem. To znamená, že povrch zubu jemně obrušují a mechanicky z ní odstraňují povrchové zabarvení. K nejčastějším abrazivním látkám v bělicích zubních pastách patří křemík, uhličitan vápenatý nebo jedlá soda. 

Druhým způsobem, kterým lze vybělit zuby, je pomocí chemických látek. Ty působí přímo ve struktuře zubu, kde pomáhají rozkládat a rozpouštět molekuly, které způsobují skvrny. Bělicí zubní pasty, které fungují na tomto principu, obvykle obsahují peroxid vodíku nebo karbamid peroxid, ty přírodní ale mohou využívat i účinků ovocných enzymů, jako jsou papain a bromelain. 

Bělicí pasta pro citlivé zuby

Dosud jste se bělicí pastě na zuby vyhýbali, protože trpíte na citlivější zuby a máte pocit, že by jim bělicí látky mohly uškodit? Pak pro vás máme dobrou zprávu – i citlivé zuby snesou bělicí zubní pastu! Jen je potřeba věnovat více pozornosti jejímu složení.

V bělicích zubních pastách pro citlivé zuby typicky najdete kromě bělicích složek i znecitlivující látky, jako je dusičnan draselný nebo chlorid strontnatý. Pokud volíte pastu s abrazivními látkami, vybírejte takové, které jsou ke sklovině opravdu jemné

Domácí bělení zubů

Vaše snažení o bělejší, zářivější úsměv nemusí končit jen u bělicí pasty. Na trhu totiž najdete i celou řadu dalších produktů, které vám k němu mohou pomoci – z těch nejoblíbenějších jsou to bělicí pera a bělicí pásky. 

Bělicí pero na zuby

Velmi efektivní, a přitom velmi snadné na používání je bělicí pero. Podobně jako bělicí pasta obsahuje účinnou kombinaci látek s bělicím účinkem

Pomocí praktického aplikátoru se nanáší přímo na zuby. V některých případech se vrstva gelu z bělicího pera následně vystavuje LED záření, obvykle ale stačí nechat ho zhruba půl hodiny působit a poté očistit zuby kartáčkem

Bělicí pásky na zuby

Další z alternativ bělicích past jsou bělicí proužky na zuby. Ty se aplikují tak, aby těsně přiléhaly k zubům. Některé mají natolik účinné složení, že dokážou odstranit nejen povrchové skvrny, ale také proniknout pod zubní sklovinu. 

Bělení zubů přírodní cestou

Pokud jste si oblíbili přírodní přípravky pro hygienu ústní dutiny, pak vás pravděpodobně zajímá, jestli jde i vybělení zubů dosáhnout pomocí přírodních složek. Jde! Přírodní produkty jsou obecně velmi šetrné, a jsou tak vhodné i pro citlivé zuby. 

K přírodním látkám, které jsou při bělení zubů nejefektivnější, patří jedlá soda, aktivní uhlí, peroxid vodíku, kokosový olej nebo ovocné enzymy z papáji a ananasu – papain a bromelain. 

Profesionální bělení zubů

Jestliže vás trápí výraznější, hloubkové skvrny na zubech, možná přemýšlíte spíše o profesionálním bělení. To provádí zkušený odborník, nejčastěji dentální hygienista nebo zubař, a používá při něm obvykle o něco koncentrovanější bělicí přípravky

Při profesionálním bělení zubů se typicky setkáte se složením, které obsahuje peroxid vodíku, ale také se speciálními lampami nebo lasery. Velkou výhodou odborného bělení jsou výraznější a rychlejší výsledky, díky kterým můžete už po prvním ošetření odcházet s viditelně bělejším odstínem zubů.

Chcete vědět více o metodách bělení zubů, ať už v domácím, nebo profesionálním prostředí? Přečtěte si také náš článek: Bělení zubů: Domácí metody vs. profesionální léčba

Nejlepší bělicí zubní pasty: srovnání

Hledáte tu pravou bělicí pastu pro vaše zuby? Pak vás potěší, že jsme kus práce odvedli za vás. Připravili jsme přehled nejoblíbenějších a nejlepších bělicích zubních past na trhu.

Bělicí zubní pasta Colgate Max White

Velmi oblíbenou volbou jsou bělicí zubní pasty z řady Max White od Colgate, které sází více na chemické odstraňování nežádoucího zbarvení než na mechanické obrušování. I jejich textura je proto spíše hladká než zrnitá. Využívají abrazivních účinků křemíku doplněných o chemické látky jako trifosfát pentasodný a pyrofosforečnany, které skvrny na zubech účinně rozkládají a rozpouštějí. Pokud vás ale trápí citlivé zuby a dásně, doporučujeme zvolit o něco šetrnější složení. 

Bělicí zubní pasta Sensodyne

Těm, kdo touží po bělejším úsměvu, ale trápí je zvýšená citlivost zubů, doporučujeme bělicí zubní pastu Sensodyne. Kromě jemně abrazivního oxidu křemičitého v ní najdete také dusičnan draselný, který chrání zuby před citlivostí, a fluorid sodný pro podporu zubní skloviny. V nabídce značky Sensodyne navíc najdete i variantu s aktivním uhlím.

Bělicí zubní pasta Marvis

Když je řeč o bělicích zubních pastách, nelze nezmínit značku Marvis, jejíž zubní pasta vyniká nejen nezaměnitelným obalem, ale i bělicím účinkem. Kombinuje abrazivní vlastnosti oxidu křemičitého a chemické vlastnosti pyrofosforečnanu tetrasodného pro bělicí účinek, který doplňuje xylitolem pro potlačení růstu bakterií a snížení hromadění zubního plaku v ústech. A pokud se obáváte fluorózy, potěší vás i nižší obsah fluoridu.

Bělicí zubní pasta Signal

V nabídce značky Signal hledejte bělicí účinky mezi zubními pastami z řady White Now. Najdete mezi nimi varianty postavené na bělicích účincích hydratovaného oxidu křemičitého a reflexních vlastnostech slídy, která odráží světlo a přispívá k opticky bělejšímu vzhledu zubů. Můžete si ovšem vybírat také ze zubních past s aktivním uhlím nebo výtažky z kokosu.

Bělicí zubní pasta Parodontax

Ani s onemocněním dásní se nemusíte vzdávat naděje na bělejší zuby. Bělicí zubní pasta od značky Parodontax kombinuje bělicí účinky jedlé sody a hydratovaného oxidu křemičitého s ochranou proti zubnímu kazu, kterou ústům poskytuje fluorid sodný. Je navržena tak, aby účinně, ale šetrně odstraňovala zbarvení a povrchové skvrny i z citlivých zubů.

Bělicí zubní pasta Elmex

Bělicí zubní pasta Elmex je vhodným řešením pro ty, kdo touží po zářivě bílých zubech, ale kvůli vysoké citlivosti zubů neměli štěstí na bělicí pastu, která by jim nezpůsobovala podráždění. Zubní pasta Elmex sází především na obsah aminfluoridů, které remineralizují a chrání přecitlivělé zuby i obnažené krčky. Díky hydratovanému oxidu křemičitému a oxidu titaničitému navíc pomáhá obnovit přirozenou bělost zubů. 

Bělicí zubní pasta Curaprox

V nabídce značky Curaprox najdete hned několik bělicích past. Řada bělicích past Be You sází na kombinaci zajímavých osvěžujících příchutí a bělicích látek, zejména technologii Prestige Sparkling Blue, která odráží modré světlo a opticky tak zuby rozjasňuje. Další možností od Curaproxu je bělicí zubní pasta Black is White, která obsahuje aktivní uhlí a hydroxylapatit. 

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?