Vliv kouření na zdraví zubů a dásní

To, že kouření způsobuje řadu zdravotních obtíží, není nic nového. A pravděpodobně vás nepřekvapí, že jsou to právě ústa, kde se následky kouření projevují v opravdu velké míře. Aby ne, vždyť jsou vstupní branou cigaretového kouře do organismu! O jak velkém riziku je ale řeč? A jaké všechny problémy ústní dutiny s kouřením souvisejí?

Jak kouření ovlivňuje ústní dutinu

Než se pustíme do toho, jaké konkrétní potíže a onemocnění může kouření v ústech způsobovat, je důležité pochopit, jakým způsobem váš organismus ovlivňuje. Rozbor všech škodlivých účinků kouření by samozřejmě vydal na samostatný článek, a tak se zaměříme pouze na ty, které přímo souvisí s ústní dutinou – a i tak jich bude hodně!

Snížený průtok krve

Nikotin, tedy látka, které „vděčíme“ za návykovost cigaret, způsobuje zúžení cév. To vede ke snížení objemu krve, která se dostává do jednotlivých tkání, včetně těch v ústech. Pokud je tento stav dlouhodobý, může oslabit imunitní systém, ztížit boj s infekcemi a zpomalit proces hojení.

Zvýšený růst bakterií

Chemikálie, které jsou obsažené v cigaretovém kouři, narušují rovnováhu bakterií v ústech a dávají více prostoru těm škodlivým. To může vést k jejich přemnožení a souvisejícím onemocněním ústní dutiny, zubnímu kazu a zápachu z úst.

Zpomalení hojení

Snížený průtok krve, který kouření způsobuje, vede ke snížení imunity organismu. Zároveň s tím se zpomaluje proces hojení. Pokud tedy jako kuřák absolvujete byť jen malý stomatologický zákrok, zotavení z něj může trvat mnohonásobně déle, než by mělo.

Zajímá vás více informací o tom, jak kouření ovlivňuje hojení po stomatologických zákrocích? Přečtěte si náš článek: Vliv kouření na zubní implantáty

Zápach z úst

Zápach z úst neboli halitóza patří k častým projevům kouření. Je způsoben výraznějším hromaděním bakterií v ústech a také chemikáliemi obsaženými v cigaretovém kouři, které samy o sobě vytvářejí nepříjemný, přetrvávající zápach. Zápach z úst je ovšem také příznakem mnohých onemocnění ústní dutiny, a pokud je u kuřáka přítomný trvale, může ztížit diagnostiku těchto onemocnění.

Diskolorace zubů

Ačkoliv se jedná spíše o estetický než zdravotní problém, změna barvy zubů je jedním z nejčastějších následků dlouhodobého kouření. Způsobuje ho dehet obsažený v tabákovém kouři, který zuby postupně barví do žluta až do hněda.

Kouření a onemocnění dásní

K nejčastějším problémům v ústní dutině, za kterými může stát kouření, patří onemocnění dásní, tedy parodontitida. Kuřáci jsou k němu dokonce náchylnější než nekuřáci. Podle odborníků totiž kouření narušuje normální funkci buněk v tkáni dásní, což je prakticky pozvánkou pro vznik infekcí. A jak už jsme zmínili, kouření zároveň snižuje schopnost těla se infekcím účinně bránit.

Riziko vzniku onemocnění dásní je oproti nekuřákům vyšší i u lidí, kteří kouří méně než 10 cigaret denně. U silných kuřáků je pak v porovnání s nekuřáky vyšší až 4–5násobně.

Příznaky onemocnění dásní u kuřáků

Onemocnění dásní se u kuřáků projevuje velmi podobně jako u ostatních lidí. Obvykle probíhá ve dvou fázích.

Příznaky gingivitidy

Tou první, počáteční je gingivitida. Projevuje se zarudnutím a otokem dásní, které mohou být také citlivé nebo bolestivé na dotek. Typickým příznakem onemocnění dásní je jejich krvácení, například při čištění zubů. K tomu ale u kuřáků vzhledem ke zhoršenému krevnímu zásobení dásní nemusí v počátečních stádiích docházet, a onemocnění tak může zůstat déle neodhalené a neléčené. Stejně tak další z příznaků, zápach z úst, nemusí být přes zápach cigaret tak snadno detekovatelný.

Příznaky periodontitidy

Onemocnění poté přechází do další fáze, periodontitidy. Během ní přetrvává zápach z úst a citlivost zubů i dásní. Mezi zuby a dásněmi se začnou vytvářet kapsy, často vyplněné hnisem, a dásně od zubů jakoby ustupují. Pokud se onemocnění ani v tomto stádiu neléčí, následuje uvolňování a kývání zubů, které může vést až k jejich ztrátě.

Kouření a zubní kaz

Zubní kaz patří mezi další onemocnění, ke kterým jsou kuřáci náchylnější než nekuřáci. Kouření totiž snižuje produkci slin, které za normálních okolností omývají zuby a odplavují částečky potravy. Menší množství slin tak pro zuby znamená nižší míru ochrany proti škodlivým bakteriím.

Kouření není jedinou příčinou suchých úst a snížené produkce slin. K těm nejčastějším patří také takzvaný Sjögrenův syndrom. Přečtěte si o tomto onemocnění více v našem článku: Co je to Sjögrenův syndrom a jak souvisí se suchostí úst?

K tomu navíc přispívají chemické látky obsažené v cigaretovém kouři, které narušují rovnováhu bakterií v ústech a podporují množení těch škodlivých. Oslabená imunita už pak vznik zubního kazu jen zpečetí.

Kouření a rakovina ústní dutiny

Kouření je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů vzniku rakoviny v ústní dutině. Může se jednat o rakovinu jazyka, dásní, mandlí, rtů, sliznice tváře, slinných žláz, čelisti nebo hltanu.

U kuřáků je riziko vzniku nádorových onemocnění ústní dutiny až 10x vyšší než u nekuřáků, a pokud přitom zároveň pijí alkohol, je vyšší až 40x oproti nekuřákům-abstinentům. U lidí, kteří s kouřením přestanou, se navíc míra rizika postupně téměř sníží na úroveň nekuřáků – nikdy tedy není pozdě přestat.

Příznaky nádorového onemocnění úst

Nádorová onemocnění v ústní dutině se obvykle projeví nejdříve vředem, který ani po 7–10 dnech nemizí. V ústech se mohou objevit bílé nebo červené skvrny, změny barvy, otok, nové útvary. Lidé, kteří nosí zubní protézu, si mohou všimnout, že jim nesedí správně.

V případě těchto příznaků je samozřejmě nutné vyhledat co nejdříve odbornou pomoc. Jen tak je možné zabránit šíření nádoru do dalších tkání, pokud se tedy skutečně jedná o onkologické onemocnění.

Zdravotní rizika elektronických cigaret

Elektronické cigarety jsou často považovány za „zdravější“ alternativu klasických tabákových výrobků. A i když tomu tak v některých ohledech může být, zdá se, že v oblasti zdraví ústní dutiny jsou podobně rizikové jako běžné kouření.

Dlouhodobé důsledky kouření elektronických cigaret nejsou ještě zcela známy. Podle dostupných studií ale existuje souvislost mezi kouřením elektronických cigaret a vyšším rizikem vzniku zánětu dásní a parodontózy. Také má vliv na antioxidační kapacitu slin, podobně jako klasické cigarety. To znamená, že i elektronické cigarety snižují imunitní reakci organismu.

Prevence problémů se zuby a dásněmi u kuřáků

Nejúčinnější prevencí problémů v ústní dutině spojených s kouřením je samozřejmě přestat kouřit. Pro většinu kuřáků je toto ale náročný krok, ke kterému se odhodlávají dlouhá léta, a někdy se neodhodlají vůbec. V takovém případě je dobré alespoň věnovat zvýšenou pozornost některým zásadám, které mohou rizika onemocnění ústní dutiny trochu snižovat.

 • Čistěte si zuby minimálně dvakrát denně fluoridovou zubní pastou.
 • Používejte ústní vodu i během dne. Ta ovšem slouží spíše k zakrytí zápachu z úst, nepředstavuje dlouhodobé efektivní řešení.
 • Nevynechávejte čištění zubní nití nebo mezizubním kartáčkem.
 • Choďte na pravidelné prohlídky ke stomatologovi.
 • Snažte se vyhnout suchým ústům. Pijte hodně vody a žvýkejte žvýkačky bez cukru, které pomáhají stimulovat produkci slin.
 • Omezte alkohol, který může podobně jako cigarety zvyšovat riziko některých onemocnění ústní dutiny (například těch nádorových).

Co když přestanete kouřit?

Přestat kouřit samozřejmě není jednoduché. Mnozí dlouhodobí kuřáci jsou navíc přesvědčeni, že léta kouření už na jejich těle stihla nadělat tolik škody, že by bylo prakticky nemožné je zvrátit. Minimálně v oblasti zdraví ústní dutiny to ale není pravda. Pokud přestanete kouřit, je velmi pravděpodobné, že si postupně začnete všímat následujících změn:

 • Bělejší zuby
 • Svěží dech
 • Zdravější zuby a dásně, méně časté kazy
 • Rychlejší hojení (nejen v oblasti úst)
 • Méně časté výskyty oparů
 • Až desetinásobně nižší riziko rakoviny úst
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?