Co je paradontóza a jak jí předcházet

Paradontóza je jedním z nejčastějších onemocnění vůbec. Začíná nenápadně, postupně se zhoršuje, a pokud se včas neléčí, může skončit i ztrátou zubu. Naštěstí je ale možné s pomocí správné hygieny a zdravých návyků snížit riziko jejího vzniku – nebo se jí dokonce úplně vyhnout. V tomto článku vám prozradíme, co to je paradontóza a jak jí předcházet.

Co je paradontóza

Paradontózu můžete znát také pod názvy parodontitida, paradentóza či parodontóza. Ve všech případech je ovšem řeč o chronickém zánětlivém onemocnění, které postihuje závěsný aparát zubu včetně dásní, kosti, zubního cementu a vazivových tkání. Způsobuje ho zejména nahromaděný plak na zubech a dásních.

Paradontóza je stále častějším onemocněním, a to i u malých dětí. Udává se, že téměř 50 % lidí ve věku nad 30 let trpí nějakou formou parodontálního onemocnění. Ve věku 65 let už je to dokonce 70 %.

Co způsobuje paradontózu

Paradontóza je nejčastěji způsobena nahromaděním plaku v ústech. Plak vytváří na povrchu zubů a dásní povlak složený z bakterií, zbytků jídla a slin. Tohoto plaku se běžně zbavujete pomocí pravidelného čištění zubů. Pokud ale k jeho účinnému odstraňování nedochází, plak postupně ztvrdne a promění se v zubní kámen.

Přítomnost plaku a zubního kamene v ústech vytváří ideální prostředí pro množení bakterií, které způsobují záněty a infekce. Pokud se problém neřeší, zánět začne poškozovat dásně a závěsný aparát zubu a nakonec vede ke vzniku paradontózy.

Ačkoliv může paradentóza potkat kohokoliv, existuje několik rizikových faktorů, které mohou její vznik podpořit:

  • Nedostatečná hygiena ústní dutiny
  • Kouření
  • Stres
  • Špatná výživa
  • Hormonální změny (např. v pubertě, těhotenství, menopauze)
  • Některá onemocnění (např. cukrovka)

Jak se projevuje paradontóza

Projevy paradontózy se liší zejména podle toho, v jakém stádiu se onemocnění nachází a jak závažné je. Prvním příznakem je zpravidla otok a zarudnutí dásní. Dáseň může být bolestivá na dotek a výjimkou není ani krvácení dásní. Neléčená paradontóza může vést k ustupování dásní a v závažných případech až ke ztrátě zubu.

Mezi nejčastější příznaky paradontózy patří:

  • Oteklé a zarudlé dásně
  • Krvácení dásní
  • Citlivost dásní
  • Zápach z úst
  • Ustupující dásně
  • Vytváření kapes kolem zubu
  • Viklání zubů

Jaké jsou důsledky paradontózy

Paradontóza nezmizí sama od sebe. Vždy je potřeba navštívit stomatologa, který onemocnění diagnostikuje, zjistí jeho závažnost a navrhne léčbu. Včasné odhalení paradontózy a zásah mohou pomoci zabránit progresi parodontálního onemocnění a minimalizovat potenciální dlouhodobé následky, jako je v závažných případech i ztráta zubu.

Paradontóza může mít některé z těchto následků:

Ustupující dásně

Paradontóza narušuje strukturu dásní a způsobuje, že se mezi dásněmi a zuby tvoří mezera. Tomu se říká ustupování dásní. Mezi zubem a dásní se mohou tvořit tzv. parodontální choboty. Jsou to kapsy, které se prohlubují, jak se onemocnění zhoršuje. Kapsy vytvářejí ideální prostředí pro usazování a množení bakterií, které vytvářejí zubní kámen.

Citlivé zuby

Při paradontóze často začnou ustupovat dásně, a tak se postupně odhalují zubní kořeny. Kořen zdravého zubu nemá být odhalený, a tím pádem ho nepokrývá žádná ochranná vrstva – na rozdíl od zubní korunky, kterou chrání zubní sklovina. Zubní kořen je proto při kontaktu s horkými, studenými nebo kyselými potravinami a nápoji velmi citlivý.

Ztráta zubů

Jedním z nejzávažnějších důsledků paradontózy, který je ale v případě zanedbané léčby velmi běžný, je viklání a nakonec i ztráta zubu. Paradontóza totiž postupně poškozuje podpůrnou strukturu zubu, včetně dásní, parodontálního vaziva a čelistní kosti. Zub se tak čím dál více uvolňuje a následně buď vypadne, nebo je nutné ho nechat vytrhnout.

Abscesy a infekce

Progredující paradontóza může způsobit vznik abscesů, což jsou ložiska vyplněná hnisem. Projevují se bolestí, otokem a zejména zhoršujícím se zápachem z úst. Infekce se může z dásní a zubů šířit do okolních tkání včetně čelistní kosti a způsobovat další závažné komplikace.

Úbytek čelistní kosti

Neléčená infekce dásní se může rozšířit až do čelistní kosti, která představuje hlavní oporu zubů. Důsledkem infekce může v čelistní kosti dojít i k úbytku kostní hmoty a narušení struktury kosti. V případě většího úbytku kost ztrácí schopnost poskytovat zubům oporu, kterou potřebují. Tato komplikace vyžaduje náročnější léčbu, která zahrnuje transplantaci kostních štěpů a dostavbu čelistní kosti.

Systémové zdravotní komplikace

Neléčená paradontóza nezůstává jen v ústech. Bakterie mohou v pozdějších fázích pronikat do krevního oběhu a vyvolávat nebo zhoršovat jiná, zdánlivě nesouvisející onemocnění, jako jsou například onemocnění srdce a cév nebo diabetes.

Chronický zápach z úst

Hromadění plaku a bakterií na zubech a dásních, stejně jako jejich ukládání v parodontálních kapsách, způsobuje nepříjemnou chuť v ústech a také zápach z úst, kterého se často není možné zbavit ani zvýšenou ústní hygienou.

Jak předcházet paradontóze

Dobrá zpráva je, že většina faktorů, které způsobují paradontózu, je ovlivnitelná. Pomocí správného stravování, dostatečné péče o ústní dutinu a zdravého životního stylu je možné paradontóze předcházet – nebo alespoň minimalizovat riziko jejího vzniku.

Předcházení paradontóze úpravou životního stylu

Životní styl hraje roli v prevenci naprosté většiny onemocnění, a to nejen v ústní dutině. I když není vždy možné se onemocnění úplně vyhnout, zdravý způsob života často dokáže minimalizovat rizika nebo urychlit léčbu. Platí to i v případě předcházení paradontóze.

Odvykání kouření

Užívání tabáku je jedním z nejvýznamnějších rizikových faktorů, když dojde na onemocnění dásní. Škodlivé chemikálie, které se nachází v cigaretovém kouři, totiž ucpávají cévy. Tím se zhoršuje prokrvení dásní, které tak nedostávají dostatek kyslíku a živin. Kouření navíc celkově oslabuje imunitní systém a napomáhá tak usazování a množení bakterií v ústní dutině.

Přečtěte si článek: Zubní implantáty a kouření

Pokud chcete předcházet paradontóze nebo pokud chcete podpořit její léčbu, jedním z nejefektivnějších způsobů – hned po správné hygieně – je přestat kouřit.

Eliminace stresu

Chronický stres oslabuje imunitní systém organismu a snižuje jeho schopnost bránit se infekcím. A to platí i pro infekce, které vznikají v ústní dutině. Pokud trpíte dlouhodobým stresem, vaše dásně jsou náchylnější k působení bakterií a rozvoji závažnější formy paradontózy.

Pravidelný pohyb

Zdá se vám, že pohyb se zdravím dásní na první pohled nesouvisí? Opak je pravdou! Cvičení totiž zlepšuje obranyschopnost organismu, který tak dokáže potlačit náznak vznikající infekce, a podporuje proudění krve, což dásním a okolním tkání zaručuje dostatečný přísun živin a kyslíku.

Hygiena ústní dutiny předchází paradontóze

Nejčastější příčinou vzniku paradontózy je nedostatečná hygiena. Je tedy jasné, že základem prevence paradontózy je právě správná hygiena ústní dutiny a pravidelná péče o ni.

Správná technika čištění zubů

Správné, dostatečné a pravidelné čištění zubů je základním stavebním kamenem prevence paradontózy. Doporučujeme čistit zuby minimálně dvakrát denně zubní pastou s obsahem fluoridu. Používejte k čištění zubů kartáček s jemnými štětinami, které zuby a dásně zbytečně nedráždí, a čistěte jemnými krouživými pohyby.

Nezapomínejte na zubní nit a ústní vodu

Čištění zubů kartáčkem je krok správným směrem. Pokud chcete svou ústní hygienu posunout ještě o úroveň výš, zařaďte do své rutiny také zubní nit a vyplachování ústní vodou. Vyčistíte tak i jemné částečky jídla z mezizubních prostor, do kterých se běžným kartáčkem nedostanete.

Pravidelné prohlídky u zubaře

Zubař dokáže při preventivní prohlídce včas zachytit náznak usazování plaku, zubního kamene a případné paradontózy. A při včasné diagnostice je největší šance na úspěšnou léčbu bez nutnosti extrakce zubu, transplantace čelistní kosti a dalších náročných zákroků. Pravidelnými prohlídkami u stomatologa tak můžete předcházet paradontóze.

Správné stravování jako prevence paradontózy

Zdravá a vyvážená strava vám pomůže předcházet nejen paradontóze, ale i celé řadě dalších onemocnění. Pro zdravé zuby a dásně je v první řadě zásadní omezit potraviny a nápoje s vysokým obsahem cukru.

Doporučuje se naopak zařadit do jídelníčku ovoce, zeleninu, celozrnné výrobky, libové maso a mléčné výrobky, které podporují zdraví dásní. Obzvláště prospěšné jsou potraviny s vysokým obsahem vitamínu C, jako jsou citrusy, ovoce a listová zelenina. Podporují tvorbu kolagenu, který je hlavní složkou pojivové tkáně dásní. Vitamín C navíc posiluje celkový imunitní systém, a tělo je tak schopné se bránit vzniku infekcí.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?