Jak správně vybrat mezizubní kartáček a jeho vliv na zdraví dásní

Zubní plak, zbytky potravy a nečistoty se ve vašich ústech dostanou úplně všude. To samé se ale nedá říct o vašem zubním kartáčku. Aby byla vaše ústní hygiena opravdu dokonalá, budete proto muset použít i další pomůcky, včetně mezizubních kartáčků.

Co je to mezizubní kartáček

Mezizubní kartáček je, jak již z názvu vyplývá, kartáček určený pro čištění prostor mezi zuby. Je tenký, s malou rukojetí a krátkou hlavicí opatřenou štětinkami, obvykle uspořádanými do válcovitého nebo kuželovitého tvaru.

Vzhledem ke své velikosti se dostane i do mezizubních prostor, které jsou běžnému kartáčku nepřístupné, a odstraňuje z nich plak, částečky potravy a další nečistoty. Tím významně snižuje riziko onemocnění dásní, vzniku zubního kazu a dalších zdravotních problémů ústní dutiny.

Aby bylo čištění mezizubním kartáčkem opravdu efektivní, je nutné vybrat správný typ a velikost. Není výjimkou, že jeden člověk potřebuje hned několik velikostí mezizubních kartáčků. Mezírky mezi zuby jsou totiž odlišně velké, a jeden kartáček by se tak do všech buď nevešel, nebo by je naopak nečistil efektivně.

Přečtěte si také: Jak vybrat správný zubní kartáček

Mezizubní kartáček vs. zubní nit

Možná si říkáte, že mezizubní kartáček nepotřebujete, protože už přece používáte zubní nit. I když jsou ale obě pomůcky určeny pro čištění mezizubních prostor, nejsou totožné – a pokud chcete skutečně bezchybnou hygienu, nevystačíte si pouze s jednou z nich.

Zatímco mezizubní kartáček je vybaven tenkou hlavicí s malými štětinkami, zubní nit je tenké, pružné vlákno obvykle vyrobené z nylonu nebo teflonu, kterým musíte mezi zuby pohybovat jako při tahání pilky. Zubní nit je ovšem tak tenká, že větší mezizubní prostory s ní dostatečně nevyčistíte. A v tu chvíli by měl přijít na řadu mezizubní kartáček.

Proč používat mezizubní kartáček

Od svého zubaře nebo dentálního hygienisty už jste určitě slyšeli, je čištění zubů k dokonalé hygieně ústní dutiny jednoduše nestačí. Abyste ze zubů dostali opravdu všechny částečky jídla a zubního plaku, je potřeba kartáček doplnit také o ústní vodu, zubní nit a mezizubní kartáček.

Připadá vám to jako hodně práce? Pak vězte, že to za to stojí! Snad vás přesvědčí následující důvody, proč používat mezizubní kartáček:

Důkladné odstranění plaku

Zubní plak je bezbarvý lepkavý film, který se hromadí kolem zubů, mezi nimi a podél linie dásní. Z povrchu zubů ho obvykle snadno odstraníte pomocí pravidelného čištění zubů, ale je potřeba myslet i na jeho odstraňování z mezizubních prostor. Předejdete tak hromadění bakterií, které mohou vést ke vzniku zubního kazu a onemocnění dásní.

Přečtěte si také: Jak si vybrat tu správnou zubní pastu?

Snížené riziko vzniku zubního kazu

Pokud byste zubní plak pravidelně neodstraňovali i z mezizubních prostor, začal by prostřednictvím kyselin, jež produkuje, narušovat zubní sklovinu. To následně může vést ke vzniku zubního kamene a zubního kazu.

Prevence onemocnění dásní

Když se nahromaděný zubní plak a zubní kámen, který se z něj vytváří, dlouhodobě hromadí podél linie dásní, mohou vést k  jejich infekci. Ta pak postupně přechází v závažnější onemocnění dásní, ustupování dásní, a pokud se neléčí, pak také ztrátu zubů.

Eliminace zápachu z úst

Hromadění bakterií v ústech způsobuje nejen různě závažná onemocnění, ale také nepříjemný zápach z úst. Tím, že budete ústní dutinu včetně mezizubních prostor udržovat maximálně čistou, můžete tomuto projevu předcházet.

Jak správně používat mezizubní kartáček

Pokud jste mezizubní kartáček nikdy nepoužívali, může to na první pohled vypadat náročně. Věřte nám ale, že jakmile si čištění osvojíte, půjde to prakticky samo. Na používání mezizubních kartáčků není nic složitého:

 1. Zvolte správnou velikost. Pokud používáte více velikostí, vyberte před čištěním konkrétních mezizubních prostor tu pravou.
 2. Vsuňte kartáček do mezizubního prostoru. Buďte při tom opatrní, abyste nepodráždili dásně.
 3. Vyčistěte mezizubní prostor. Jemným pohybováním kartáčku vyčistěte mezizubní prostor. Nezapomeňte vyčistit obě strany každého zubu a použijte kartáček také podél linie dásní.
 4. Vypláchněte ústa vodou.
 5. Opláchněte kartáček.
 6. Opakujte pravidelně alespoň jednou denně, ideálně před čištěním zubů.
 7. Pravidelně kartáček vyměňujte. Podle frekvence používání a opotřebení byste mezizubní kartáček měli vyměňovat zhruba každé 2–4 týdny.

Jak zvolit správnou velikost mezizubního kartáčku

Jedním z největších rozdílů mezi mezizubními kartáčky je jejich velikost. Aby kartáčky důkladně vyčistily různě velké mezizubní prostory, je potřeba zvolit správnou velikost. A jak už jsme zmínili, pro jedna ústa obvykle potřebujete vícero velikostí, protože velikosti mezer mezi jednotlivými zuby se mohou výrazně lišit.

Velikosti mezizubních kartáčků jsou obvykle odlišeny barvou. Standardně platí následující rozdělení:

 • Růžová 0,4 mm
 • Oranžová 0,45 mm (velikost prostoru mezi zuby: <= 0,8 mm)
 • Červená 0,5 mm (velikost prostoru mezi zuby: 0,9-1,0 mm)
 • Modrá 0,6 mm (velikost prostoru mezi zuby: 1,1-1,2 mm)
 • Žlutá 0,7 mm (velikost prostoru mezi zuby: 1,3-1,5 mm)
 • Zelená 0,8 mm (velikost prostoru mezi zuby: 1,6-1,8 mm)
 • Fialová 1,1 mm (velikost prostoru mezi zuby: >1,9 mm)
 • Šedá 1,3 mm
 • Černá 1,5 mm

Jak poznat správnou velikost

Protože málokdo z nás zná přesné rozměry svých mezizubních prostor, výběr mezizubního kartáčku je obvykle otázkou pokusu a omylu. Že jste našli tu správnou, poznáte podle toho, že se hlavice do prostoru vejde těsně, ale stále pohodlně a bez bolesti. Pokud by použití kartáčku vyžadovalo násilí, pak zvolte o velikost menší.

Tip: Pokud si chcete být výběrem velikosti mezizubního kartáčku stoprocentně jistí, nechte si poradit od dentálního hygienisty. Ten vám může doporučit vhodnou velikost i typ mezizubních kartáčků, vysvětlit vám jejich používání a mnohdy si je u něj můžete přímo zakoupit.

Jaký typ mezizubního kartáčku vybrat

Při výběru mezizubních kartáčků budete mít na výběr i z dalších parametrů, nejen velikosti. Na první pohled se může zdát, že si z nekonečných možností jen těžko vyberete, ale můžete být v klidu. Většina těchto parametrů je totiž otázkou vašich osobních preferencí, a neexistuje proto žádná „špatná volba“.

Tvar mezizubního kartáčku

Mezizubní kartáčky mohou mít různé tvary, od rovných přes zahnuté až po kuželovité. Při výběru zvažte velikost vašich mezizubních prostor a tvar linie dásní.

 • Rovné kartáčky – Rovný, univerzální kartáček je ideální pro osoby  s rovnoměrně rozmístěnými zuby nebo pro ty, kteří potřebují čistit relativně rovné mezizubní prostory.
 • Zahnuté kartáčky – Se zahnutým mezizubním kartáčkem se lépe dostanete k obtížně přístupným místům, jako jsou zadní zuby nebo místa v blízkosti linie dásní. Jsou ideální pro lidi s nepravidelným rozmístěním zubů.
 • Zúžené kartáčky – Zúžený, kuželovitý kartáček je užitečný pro čištění mezizubních prostor s různou šířkou. Zúžená špička se totiž vejde do úzkých mezer, zatímco širší základna zajišťuje účinné čištění ve větších prostorech.

Štětiny

Co se týče štětin, záleží skutečně jen na vás. Obvykle budete mít na výběr z měkkých nebo extra měkkých, které mohou o něco příjemnější, obzvlášť pokud nejste na mezizubní kartáčky zvyklí.

Pozornost věnujte i materiálu štětin. U většiny mezizubních kartáčků se setkáte s nylonovými štětinkami, které jsou pružné a odolné. Ověřte si ale, že se během čištění nedeformují a netřepí. Tím by vám mohly naopak ublížit.

Rukojeť

Vybírat můžete i podle tvaru a velikosti rukojeti. Každému vyhovuje něco jiného a každý si mezizubní prostory čistí trochu jinak. Vybírejte proto kartáček, který se vám bude dobře držet a se kterým se vám bude dobře manipulovat.

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?