Prevence zubního kazu u dětí: Jak na to?

Dětský chrup je ke vzniku zubního kazu náchylnější než ten dospělý. Je to způsobeno tím, že se dětská zubní sklovina teprve vyvíjí, ale také tím, že děti mají tendenci konzumovat spoustu sladkostí. Je tedy vůbec možné zubnímu kazu u dětí předcházet? To se dozvíte v následujícím článku.

Co je zubní kaz

Zubní kaz je infekční onemocnění způsobené bakteriemi v ústech. Při konzumaci potravin a nápojů, které obsahují cukry, dochází k produkci bakterií, které následně narušují zubní sklovinu. Pokud se problém neřeší, poškození se rozšiřuje do hlubších vrstev zubu. Vzniká infekce, bolest a některé případy zubního kazu končí až ztrátou zubu.

Dětský chrup, jehož zubní sklovina se teprve vyvíjí, je ke vzniku zubních kazů ještě o něco náchylnější než ten dospělý. Uvádí se, že zhruba 60–90 % dětí v rozvinutých zemích se alespoň jednou setká se zubním kazem ještě předtím, než jim vypadají mléčné zuby. Správnou hygienou ústní dutiny a pravidelnými prohlídkami u zubaře je ovšem možné těmto problémům poměrně snadno předcházet.

Jak se projevuje zubní kaz u dětí

Projevu zubního kazu jsou u každého dítěte trochu jiné, především v závislosti na závažnosti zubního kazu. V počátečních stádiích si přitom zubního kazu u dítěte nemusíte vůbec všimnout. Neřešený kaz se ovšem dříve či později začne projevovat následujícímu příznaky:

 • Bílé skvrnky na zubech jako jeden z prvních příznaků
 • Bolest zubů
 • Citlivost na horké, studené a kyselé
 • Viditelné otvory nebo jamky v zubech
 • Zbarvení postiženého zubu do hněda, černa nebo šediva
 • Zápach z úst, pachuť v ústech

Jak vzniká zubní kaz u dětí

Mechanismus vzniku zubního kazu je u dětí velmi podobný jako u dospělých. Stojí za ním především vzájemná interakce bakterií v ústech a potravin nebo nápojů, které obsahují cukr nebo škrob.

V ústech se běžně nachází určité množství bakterií a není na tom nic špatného. Ale jen za předpokladu, že se pravidelně odstraňují čištěním. V opačném případě totiž tvoří zubní plak a produkují kyseliny, které rozpouštějí minerály v zubní sklovině. Tento proces zubní sklovinu postupně oslabuje a v zubech se mohou začít vytvářet drobné otvory poukazující na zubní kaz.

A co má s tím vším společného cukr? Jsou to totiž právě potraviny s obsahem cukru, kterými se tyto bakterie na zubech živí a které přeměňují v kyseliny. Nadměrná konzumace sladkých jídel a nápojů tím pádem ke vzniku zubního kazu významně přispívá.

Hrozí vašim dětem zubní kaz?

Bakterie, které mají potenciál způsobovat zubní kaz, se nacházejí v ústech každého dítěte. Každé dítě je tak vystaveno určitému riziku vzniku tohoto problému – to ale neznamená, že se s ním každé dítě nutně setká. Existují totiž faktory, které toto riziko významně zvyšují.

 • Špatná ústní hygiena – Nepravidelné nebo neúčinné čištění je jedním z hlavních důvodů vzniku zubního kazu.
 • Časté mlsání – Pokud děti konzumují sladké potraviny a nápoje v krátkých intervalech během celého dne, riziko se zvyšuje.
 • Vysoký obsah cukru ve stravě
 • Nedostatek fluoridu – Fluorid pomáhá posilovat zubní sklovinu a jeho nedostatek může přispět ke vzniku zubního kazu.
 • Sladké nápoje z láhve – Pokud děti pijí sladké nápoje, jako je džus nebo mléko, z láhve, hrozí jim vyšší riziko než v případě hrnku.
 • Genetika – Někdy není možné riziko vzniku zubního kazu úplně ovlivnit – může být totiž spjato s genetickými predispozicemi.

Jak se léčí zubní kaz u dětí

Léčba zubního kazu u dětí závisí na jeho závažnosti, příznacích, ale i na věku a celkovém zdravotním stavu dítěte. V některých případech je možné zubní kaz řešit konzervativními metodami. To znamená odstranění zubního plaku a kazu, remineralizace zubní skloviny a zapečetěním zubů.

Většinou se ale přistupuje k odstranění zkažené části zubu a nahrazení zubní výplní. Pokud se zubní kaz dostal až do dřeně, provádí se endodontické ošetření. Ve velmi závažných případech zubního kazu může být nutné zub dokonce vytrhnout a zabránit tak rozšíření infekce.

Domácí prevence zubního kazu u dětí

Jak už jsme zmínili, zubnímu kazu u dětí se dá poměrně efektivně předcházet. Je ovšem potřeba důsledně dodržovat zásady ústní hygieny a věnovat pozornost také tomu, co dítě jí.

Čištění dětských zubů

Tím nejdůležitějším, co pro prevenci zubního kazu u vašeho dítěte můžete udělat, je pomoci mu správně si čistit zuby. Počítejte ovšem s tím, že správné čištění zubů u menších dětí vyžaduje velkou dávku vaší pozornosti. Pokud je totiž necháte zuby čistit úplně samostatně, je velmi pravděpodobné, že je nevyčistí dokonale – a neúčinné čištění může vést ke vzniku zubního kazu.

Čištění zubů u dětí do 3 let věku

Čištění zubů by u dětí mělo začít ve chvíli, kdy je co čistit – tedy když se objeví první zoubek. Do té doby byste ústa miminku měli čistit navlhčenou žínkou, která dásně zbaví bakterií.

Do jednoho roku věku dítěte čistěte zoubky bez pasty, ideálně za pomoci kousacího nebo prstového kartáčku. Po prvním roce můžete přidat malé množství dětské zubní pasty a zhruba ve dvou letech je dobré začít dítě učit samostatnému čištění zubů – úplně samostatné ale samozřejmě být nemůže, stále je potřeba na něj dohlížet a pomáhat mu.

Čištění zubů u dětí od 3 do 6 let

Předškolní děti už by měly ovládat techniku čištění zubů. Stále ale platí, že je nelze při čištění nechat bez dohledu. Aby bylo čištění zubů skutečně efektivní, potřebují s ním předškoláci stále ještě pomoci. V tomto věku už je také vhodné představit dětem elektrický kartáček, který odvede většinu práce za ně.

Čištění zubů u dětí nad 6 let

S nástupem do školy by už si děti měly čistit zuby samostatně a měly by jej považovat za nedílnou součást ranní i večerní rutiny. Stále na ně ovšem dohlédněte, případně jim pomozte zuby ještě dočistit. Důležité je ohlídat, zda si zuby čistí opravdu dvě minuty (k tomu jsou dnes k dispozici nejrůznější videa a aplikace) a že většinu zubní pasty dokážou vyplivnout a ne spolknout.

Přečtěte si také náš článek: 5 tipů, jak naučit děti správným návykům v péči o zuby

Další péče o dětský chrup

Stejně jako u dospělých ani u dětí od určitého věku nestačí pouhé čištění zubů. Zhruba od dvou let věku (s trochou nadsázky se dá říci, že od chvíle, kdy má dítě dva zuby vedle sebe) je vhodné zařadit do zubní rutiny také dětskou zubní nit a začít dítě učit, jak ji správně používat.

U starších dětí, které si ústa zvládnou vypláchnout bez spolknutí vody, je načase začít používat takéústní vodu. Ideální je ústní voda s obsahem fluoridu, která dítěti pomůže posílit zubní sklovinu, vždy ale vybírejte mezi dětskými ústními vodami, které dítě nebudou pálit.

Omezení sladkostí

Součástí prevence zubního kazu u dětí je přirozeně omezení příjmu cukrů, které přispívají k narušování zubní skloviny. A nejde zdaleka jen o čokoládu a bonbony. Do této kategorie spadají i sladké nápoje, jako jsou limonády, džusy nebo ochucená mléka. Pokud chcete u dětí předejít vzniku zubního kazu, doporučujeme dodržovat několik zásad:

 • Děti by neměly jíst sladkosti příliš často a vždy by je měly zapíjet vodou.
 • Pokud už dětem dáváte sladkosti, učiňte tak po hlavním jídle. Dítě by si také následně mělo vyčistit zuby (ale ne dříve než 30 minut po jídle).
 • Pokud chodí děti spát s lahvičkou, vždy ji plňte pouze vodou. Džus nebo mléko by přes noc nadělaly spoustu škod.
 • Sladké nápoje dětem podávejte v hrnku, ne v láhvi. Podle stomatologů je totiž pohodlné, bezmyšlenkovité ucucávání sladkých nápojů z lahvičky jednou z nejčastějších příčin vzniku zubního kazu u malých dětí.
 • Děti do 1 roku by neměly džus dostávat vůbec.

Pravidelné prohlídky u dětského zubaře

Ani ta nejlepší domácí péče o dětské zuby ale nestačí, pokud děti nechodí pravidelně k zubaři. Ten si totiž může včas všimnout případných začínajících kazů nebo jiných problémů v ústní dutině a zabránit jejich rozšíření.

První návštěva zubaře by měla proběhnout buď do 6 měsíců od prořezání prvního zubu nebo do prvních narozenin dítěte. Při této prohlídce může zubař zachytit případné problémy, které by mohly v ústech dítěte vzniknout, a především pomůže dítěti zvyknout si na to, že prohlídka u zubaře je běžnou záležitostí.

Na prohlídky k dětskému stomatologovi by dítě mělo chodit minimálně jednou ročně, ale lepší je dvakrát. Nemusíte se přitom ani bát vysokých nákladů za návštěvu zubaře – děti do 18 let mají z pojištění nárok na dvě prohlídky ročně zdarma.

Chcete se o prohlídkách u zubaře a o tom, co od nich očekávat, dozvědět více? Přečtěte si také náš článek: Pravidelné zubní prohlídky: Proč jsou tak důležité?

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?