Komplikace při vytrhnutí zubu a jak se jim vyhnout

Čeká vás vytrhnutí zubu? Pak se vám nejspíš hlavou honí nejrůznější otázky a obavy z toho, zda mohou při zákroku nastat nějaké komplikace. Mohou – ale dochází k nim málokdy! Pojďme se podívat na to, jaké potíže mohou při vytrhnutí zubu nastat a co můžete udělat pro to, abyste se jim vyhnuli.

Kdy se provádí vytrhnutí zubu

Extrakce nebo také vytrhnutí zubu je chirurgický zákrok, při kterém dochází k odstranění jednoho nebo více zubů ze zubního lůžka. Obvykle se jedná o rutinní zákrok, který se provádí ambulantně v lokální anestezii. Jsou ovšem i méně časté případy, kdy se extrakce zubu provádí v celkové narkóze a vyžaduje delší pobyt v nemocnici (například u dětí, při vytržení nevyrostlých osmiček a podobně).

Extrakce zubu bývá až poslední možností, když všechny ostatní selžou. Primárním cílem stomatologa (a většinou i pacienta) je totiž zachránit původní zub a vytrhnout se trhání. Provádí se proto až v krajních případech, kdy stav zubu ohrožuje zdraví celé ústní dutiny.

Přečtěte si také: Pravidelné zubní prohlídky: Proč jsou tak důležité?

V jakých případech se provádí vytrhnutí zubu?

  • Závažný zubní kaz
  • Pokročilé stádium onemocnění dásní
  • Zlomený zub
  • Ortodontická léčba (před zahájením ortodontické léčby se může provést vytržení zubů moudrosti)
  • Infekce a/nebo absces

Komplikace před vytrhnutím zubu

Ke komplikacím může dojít ještě před samotným vytržením zubu. Mohou souviset s probíhajícím onemocněním, chronickými potížemi nebo problémy s anestezií, a i když vyžadují zvýšenou pozornost operujícího lékaře, většinou nepředstavují výraznější překážku v provedení zákroku.

Potíže s anestezií

Problém může nastat už během anestezie. V některých případech může být obtížné dosáhnout účinné anestezie kvůli faktorům, jako je zánět nebo zásobení nervů, a někteří pacienti mohou trpět alergií na dané anestetikum.

Probíhající zánět

Také akutní infekce v oblasti extrahovaného zubu může zákrok zkomplikovat. V takovém případě může být potřeba pacientovi nejprve podat antibiotika k vyléčení zánětu a počkat s provedením zákroku, až zánět odezní.

Zdravotní stav

Lékař by měl před vytrhnutím zubu znát zdravotní stav pacienta, především případná chronická onemocnění. Některé zdravotní potíže mohou totiž zákrok komplikovat.

Jedná se zejména o poruchy krvácivosti, kardiovaskulární onemocnění, neléčenou cukrovku, potíže s respiračním systémem (např. chronická obstrukční plicní nemoc), osteoporózu a samozřejmě také o pacienty s oslabeným imunitním systémem.

Léky

Některé léky mohou při vytrhnutí zubu představovat potenciální riziko. Jde zejména o steroidy, radioterapii, léky na ředění krve a protidestičkovou terapii, které mohou způsobit zvýšené krvácení během zákroku a po něm.

Komplikace během extrakce

Vytrhnutí zubu je poměrně rutinním zákrokem, který s sebou nenese mnoho závažných rizik. Přesto existuje několik komplikací, ke kterým může během vytrhnutí zubu dojít.

Zlomení zubu

Při vytrhnutí může snadno dojít k tomu, že se vytržený zub zlomí nebo praskne. To samo o sobě nepředstavuje žádný problém, vzhledem k tomu, že je cílem zákroku zub odstranit. Problém ovšem může nastat v případě, že úlomek zubu zůstane v zubním lůžku. Později může způsobovat nepříjemné infekce nebo cysty.

Poškození ostatních zubů

Lékař může při vytrhnutí zubu nechtěně poškodit i okolní zuby, pokud je zasáhne chirurgickými nástroji nebo samotným extrahovaným zubem. Nejčastěji dochází k uštípnutí kousku okolního zubu nebo posunutí zubní náhrady.

Ve výjimečných případech se může také stát, že lékař odstraní nesprávný zub. Pokud jsou ale dodrženy všechny předoperační procedury, nemělo by k takové situaci vůbec dojít.

Poranění měkkých tkání

Poměrně častou komplikací při vytrhnutí zubu jsou poškození měkkých tkání, tedy dásní, patra, vnitřku tváře či rtů. Může k nim dojít neopatrnou manipulací s chirurgickými nástroji. Tato poranění obvykle nebývají nijak závažná a pár dní po operaci se zahojí.

Poškození nervů

Při vytrhnutí zubu může ve vzácných případech dojít k poškození nervů v blízkosti extrahovaného zubu, zejména pokud se jedná o zuby v dolní čelisti. Nejvíce ohroženými jsou při extrakci zubu dolní alveolární nerv a podjazykový nerv.

Poškození nervy může způsobit změny v citlivosti, úplné znecitlivění, brnění nebo změny chuti.

Komplikace po vytrhnutí zubu

Zcela běžné jsou také komplikace po vytrhnutí zubu. Do určité míry se objevují u každého pacienta a po krátké době samy od sebe vymizí. Jsou ale i takové, na které je potřeba dávat pozor.

Bolest po extrakci zubu

Po vytrhnutí zubu se přirozeně objevuje bolest a podráždění okolí zubu. Obvykle není nijak závažná a během pár dnů odezní. Pokud ale přetrvává déle a je intenzivnějšího charakteru, je dobré ji konzultovat s lékařem. Výrazná bolest po vytrhnutí zubu se může objevovat v důsledku infekce, poškození nervu nebo obnažené kosti.

Přečtěte si také: Bolest po zavedení zubního implantátu

Krvácení po vytrhnutí zubu

Krvácení se po vytrhnutí zubu objevuje zcela běžně a ve většině případů nepředstavuje žádný problém. Obvykle dochází ke krvácení z měkkých tkání, které byly poraněny při extrakci. Rána může několik hodin po operaci krvácet a můžete pozorovat krev ve slinách.

Po vytrhnutí zubu vám proto lékař ránu překryje gázou, která pomáhá zpomalit odtok krve a podporuje tvorbu sraženiny v prázdném kořenovém otvoru. Krvácení by mělo ustat po 1–2 hodinách po extrakci.

Komplikaci může představovat porucha srážlivosti krve nebo léky, které ředí krev. Pokud máte některé z těchto omezení, je nutné ho před vytrhnutím zubu konzultovat s lékařem.

Suché lůžko vytrhnutého zubu

Jakmile krvácení vymizí, vytvoří se v místě rány krevní sraženina, která chrání kost a nervy v prázdném zubním lůžku. Sraženina také podporuje vznik nové tkáně. V některých případech se ale sraženina buď nevytvoří, nebo se předčasně uvolní a rozpustí. Tato komplikace se nazývá suché lůžko (alveolární osteitida).

Kost a nervy v lůžku jsou tak obnažené, což způsobuje výraznou bolest. Může se objevit infekce nebo se v lůžku mohou ukládat zbytky jídla. Lůžko je v takovém případě nutné vypláchnout a vyplnit krytem se sedativem a antiseptikem.

Proč suché lůžko vzniká, není zcela objasněno. Je ale pravděpodobné, že souvisí s nedodržením pooperačních pokynů a kouřením.

Infekce po vytrhnutí zubu

Infekce není po vytrhnutí zubu nijak neobvyklou komplikací. Obvykle k ní dochází v případě, že v zubním lůžku zůstaly úlomky zubu nebo do něj vnikly bakterie z okolí. Může ale vzniknout i po samotném vytrhnutí zubu, pokud pacient nedodržuje správnou hygienu. Poznáte ji podle zarudnutí, otoku a přítomnosti hnisu nebo neobvyklého výtoku.

Infekci po vytrhnutí zubu je třeba okamžitě řešit s lékařem, aby se nerozšířila do okolních tkání. Léčba může zahrnovat drenáž a/nebo antibiotika.

Jak předejít komplikacím při vytrhnutí zubu

I když se může zdát, že při vytrhnutí zubu hrozí celá řada nepříjemných komplikací, není to tak. Naopak. Většina extrakcí proběhne bez jediného zádrhelu. Co můžete udělat pro to, aby bylo i pro vás vytrhnutí zubu bez komplikací?

  • Nechte si zákrok provést zkušeným stomatologem v moderně vybavené ordinaci
  • Informujte lékaře o všech svých onemocněních, alergiích a lécích
  • Dodržujte pokyny lékaře před zákrokem i po něm
  • Dodržujte ústní hygienu, vyhnete se tak riziku infekce před zákrokem i po něm
  • Sledujte stav ústní dutiny po zákroku a případné změny konzultujte s lékařem
  • Dostavte se na kontrolu po zákroku
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?