Jaká je speciální zubní péče pro těhotné, diabetiky a pacienty s rakovinou

Těhotné ženy, diabetici a pacienti s onkologickými onemocněními mají se svým zdravotním stavem už tak dost starostí. A to, že těhotenství, cukrovka a rakovina ještě negativně působí na zdraví ústní dutiny, jim rozhodně na pohodě nepřidává. Přečtěte si, proč mohou být tyto stavy pro vaše ústa nebezpečné, na co si při nich dát pozor a jak se případným komplikacím vyhnout.

Proč věnovat speciální pozornost zubní péči

Zubní péči bychom měli věnovat dostatek pozornosti v každém případě, ať patříme do některé z rizikových skupin, nebo ne. Zanedbávání hygieny ústní dutiny může vést k nejrůznějším problémům se zuby, dásněmi, ale nezřídka se potíže přesouvají i do jiných částí organismu. A pro těhotné ženy, diabetiky a pacienty s onkologickými onemocněními to často platí dvojnásob. 

U těchto skupin může totiž nedůkladná zubní hygiena způsobit řadu komplikací, včetně infekcí, zhoršení stávajících zdravotních potíží a zhoršení celkové kvality života. Těhotné ženy jsou obvykle náchylnější k onemocněním dásní, u diabetiků souvisí zubní péče s udržováním správné hladiny cukru v krvi a onkologickým pacientům hrozí častější infekce, zubní kaz nebo poruchy chuti.

Nejčastější zubní problémy v těhotenství

Těhotenství s sebou přináší výrazné hormonální změny, které mohou mít mimo jiné vliv na zdraví ústní dutiny. Během těhotenství je důležité zubní péči zvýšeným nárokům organismu přizpůsobit nejen kvůli zdraví nastávající maminky, ale i vyvíjejícího se plodu. Pokud se totiž problémy v ústní dutině neřeší, mohou vést až k závažným komplikacím, jako je předčasný porod nebo nízká porodní hmotnost dítěte. Tohle jsou ty nejčastější zdravotní potíže, se kterými se těhotné v souvislosti s ústní dutinou potýkají:

Zubní kaz v těhotenství

Těhotné ženy mají vyšší riziko zubního kazu. To je způsobeno zejména takzvanými těhotenskými chutěmi, které velmi často vedou ke zvýšené konzumaci sacharidů a kyselých potravin. 

Potraviny s vysokým obsahem cukrů představují zdroj energie pro bakterie, které je metabolizují a jako vedlejší produkt vytvářejí v ústech kyseliny. Ty pak demineralizují zubní sklovinu, což časem vede ke vzniku zubního kazu. Podobně kyselé potraviny a nápoje mohou vést k erozi zubů a poškozování zubní skloviny, kvůli čemuž je pak zub náchylnější k výskytu kazu.

Dalším faktorem, který v těhotenství přispívá ke vzniku zubního kazu, jsou ranní nevolnosti. Žaludeční kyseliny, které se při zvracení dostávají do úst, narušují zubní sklovinu, a pokud je žena pokaždé důkladně nevyplachuje ústní vodou, mohou vést k zubnímu kazu.

Těhotenské granulomy

V druhém trimestru těhotenství se často objevují takzvané těhotenské granulomy. Jedná se o nezhoubné výrůstky mezi zuby, které jsou způsobeny nadměrným hromaděním zubního plaku. Navzdory tomu, že se někdy nazývají také těhotenské nádory, jsou naprosto neškodné a nejsou rakovinotvorné. Způsobují ale nepříjemné podráždění ústní dutiny a mohou krvácet.

Ztráta zubů v těhotenství

Během těhotenství dochází v celém těle k uvolňování vazů a kostí, aby se dokázaly vypořádat s rychlým nárůstem váhy a připravit se na náročný porod. Týká se to i struktur v zubní dutině. Může se proto stát, že se zuby uvolní, rozkývou a v některých případech mohou dokonce vypadnout, například při kousnutí do jablka.

Těhotenská gingivitida

Kvůli zvýšené hladině hormonu progesteronu může tělo během těhotenství přehnaně reagovat na zubní plak, který je v ústech zcela běžný, a vyvolat zánět dásní, tedy gingivitidu. Ač zánět dásní sám o sobě není nijak rizikový, může vést k nadměrné produkci prostaglandinů, hormonů, které vyvolávají porod, a způsobit tak předčasný porod

Jak se starat o zuby v těhotenství

Aby zůstala ústní dutina zdravá i během těhotenství a neohrozila matku ani plod, je potřeba věnovat péči o ni zvýšenou pozornost. Mnohdy ale stačí, když ji nebudete kvůli jiným těhotenským potížím zanedbávat. Jak se o ústní dutinu starat během těhotenství?

Choďte na pravidelné zubní prohlídky

V těhotenství vás čeká různých prohlídek u lékaře ažaž, ale přesto byste ty u stomatologa neměla zanedbávat. Preventivní prohlídky vám pomohou předejít většině případných problémů

Dodržujte důslednou zubní hygienu

Hygiena je základ, v těhotenství i mimo něj. Myslete na to a pokračujte v pravidelném čištění dvakrát denně, používejte fluoridovou pastu a nezapomínejte na čištění mezizubním kartáčkem nebo nití

Vyplachujte po ranních nevolnostech

Žaludeční kyseliny, které se při zvracení dostávají do úst, mohou vést ke zbytečným problémům. Pokud trpíte ranními nevolnostmi, vypláchněte si následně ústa ústní vodou, nebo alespoň vodou z kohoutku. Vyhněte se ale čištění, protože kyseliny dočasně oslabují zubní sklovinu.

Hlídejte si, co jíte

Těhotenské chutě jsou nevyzpytatelné a často zahrnují velké množství sladkých a kyselých potravin a nápojů. Jsou to ale přesně tyto potraviny, které v ústech způsobují nepříjemnosti, a tak se snažte jejich příjem omezovat.

Pozor na rentgen

V prvním trimestru těhotenství se nedoporučuje provádět rentgen. Pokud váš zubař potřebuje v tomto období získat rentgenový snímek vašich zubů, nezapomeňte ho o vašem stavu informovat, aby buď využil alternativní metody, nebo zajistil vhodná bezpečnostní opatření

Nejčastější problémy se zuby u diabetiků

Další komplikací pro zdraví ústní dutiny může být diabetes, také známý jako cukrovka. Ten sám o sobě na první pohled se zuby nijak nesouvisí – problém ale nastává kvůli dlouhodobě zvýšené hladině cukru v krvi. Snižuje množství slin v ústech a živí škodlivé bakterie, což pak může vést ke zdravotním problémům. Toto jsou ty nejčastější:

Sucho v ústech kvůli cukrovce

Lidé s cukrovkou často trpí suchem v ústech. Diabetes totiž ovlivňuje funkci slinných žláz a způsobuje, že žlázy produkují méně slin. To mohou podporovat i některé léky, které diabetici užívají. Suchá ústa jsou pak pozvánkou k nejrůznějším problémům v ústní dutině, od nepříjemného zápachu z úst až po zvýšené riziko vzniku infekcí. 

Zubní kaz u diabetiků

U diabetiků je častým zubním problémem kaz. Vysoká hladina glukózy totiž v ústech vytváří velmi příznivé prostředí pro množení bakterií, které produkují škodlivé kyseliny. Ty pak narušují zubní sklovinu, přispívají k tvorbě zubního plaku a pomalu způsobují zubní kaz. 

Nepomáhá tomu ani to, že diabetici více trpí na sucho v ústech, a nemají proto dostatek slin, které by kyseliny neutralizovaly. Stejně tak snížená imunita a pomalejší hojení ran, které se s cukrovkou pojí, situaci pouze zhoršují.

Onemocnění dásní při diabetu

Nejčastějším problémem u lidí s diabetem je onemocnění dásní neboli parodontitida. V důsledku hromadění zubního plaku, který se následně přeměňuje v zubní kámen, je u diabetiků velmi častý zánět dásní. 

A ten, pokud se neléčí, brzy vede k parodontitidě. Diabetici jsou navíc náchylní k závažnějšímu průběhu onemocnění dásní, a tak jim hrozí i větší riziko ztráty zubu, pokud problém nezačnou včas řešit.

Diabetes a plísňová infekce

Vysoká hladina cukru v krvi v kombinaci s nedostatečnou produkcí slin může vytvářet ideální prostředí pro šíření plísní. Ty pak mohou vést k plísňové infekci ústní dutiny (kandidóze), která způsobuje bolestivé, krémově bílé skvrny na jazyku nebo vnitřní sliznici tváře.

Jak by se diabetici měli starat o ústní dutinu

Vzhledem k velkému množství rizikových faktorů, kterým diabetici v péči o ústní dutinu čelí, je dobré věnovat pozornost následujícím doporučením.

Udržujte hladinu cukru v krvi

Vysoká hladina cukru v krvi negativně ovlivňuje zdraví ústní dutiny a sama o sobě dokáže zadělat na nepříjemná onemocnění. Zdravá ústa jsou proto jedním z mnoha důvodů, proč by si diabetici měli dobře hlídat hladinu cukru v krvi.

Navštěvujte pravidelně stomatologa

Lidé s diagnózou diabetu jsou náchylnější k různým problémům v ústní dutině. Je proto potřeba pamatovat na pravidelné prohlídky u zubního lékaře, který může mnohdy jako jediný včas odhalit vznikající kaz či onemocnění.

Dodržujte ústní hygienu

Nejlepší prevencí je vždy důsledné dodržování hygieny ústní dutiny. Čistěte si zuby pravidelně alespoň dvakrát denně, používejte zubní nit a vyplachujte ústní vodou

Nejčastější zubní problémy při rakovině

Při onkologických onemocněních je hlavním faktorem, který ovlivňuje zdraví ústní dutiny, zejména jejich léčba, tedy chemoterapie, případně radioterapie. Pojďme se proto podívat na nejčastější potíže, které mohou tyto dva typy léčby v ústech způsobit. 

Sucho v ústech u onkologických pacientů

Některé léky podávané v rámci chemoterapie snižují tvorbu slin, což vede ke zvýšené suchosti úst. Radioterapie navíc při ozařování v oblasti hlavy a krku může slinné žlázy dokonce poškodit, ať dočasně, nebo v některých případech trvale, a snížit tak jejich aktivitu. Jak už jsme uvedli výše, sucho v ústech následně vytváří prostředí pro vznik dalších problémů v ústní dutině. 

Zánět sliznice při rakovině

Zánět sliznice neboli mukozitida je častým nežádoucím účinkem chemoterapie a radioterapie. Oba způsoby léčby jsou založeny na tom, že poškozují rychle se dělící buňky, které jsou ale mimo jiné součástí sliznice v ústech. V důsledku poškození sliznice dochází ke vzniku zánětu a vředů v ústech, krku a dalších částech trávicí soustavy. 

Infekce u pacientů s rakovinou

Při léčbě onkologických onemocnění často dochází k potlačení imunitního systému a poškození zdravých tkání. Tyto mechanismy následně umožňují bakteriím a plísním, aby se v ústech nekontrolovaně množily, a v důsledku toho se často objevují nejrůznější druhy infekcí ústní dutiny

Zubní kaz při rakovině

Z důvodu suchých úst, snížené imunity a častých změn ve stravovacích návycích, které s sebou léčba onkologických onemocnění přináší, je u těchto pacientů také častější zubní kaz. Ten mnohdy zasahuje až do zubní dřeně, což vyžaduje složitější léčbu i u běžných pacientů, natož těch onkologických. 

Rakovina a onemocnění dásní

Snížená imunita a nižší průtok krve dásněmi, který může způsobit radioterapie, vedou k frekventovanějším případům zánětu dásní u onkologických pacientů. Zánět, pokud se neléčí, pak obvykle vyústí v závažnější parodontitidu, která vyžaduje mnohem náročnější léčbu.

Jak předcházet zubním problémům při rakovině

Léčba rakoviny je sama o sobě náročná a přidružené problémy s ústní dutinou nikoho nepotěší. Vyplatí se proto zubům i v tomto nelehkém období věnovat zvýšenou pozornost.

Vyšetření zubů před zahájením léčby

Než začnete léčbu chemoterapií nebo radioterapií, nechte si vyšetřit ústní dutinu stomatologem. Řešení případných problémů během léčby je zbytečně komplikované, a tak se vyplatí se jich zbavit ještě před ní. 

Správná ústní hygiena

I během chemoterapie a radioterapie myslete na důslednou hygienu ústní dutiny. Pokud u vás léčba onkologických onemocnění vyvolává zvracení, nezapomeňte poté ústa vypláchnout

Pijte hodně vody

Pitný režim vám mimo jiné pomůže udržovat produkci slin a zabraňuje suchu v ústech, které je při léčbě rakovině častým problémem. 

Buďte opatrní při stomatologických zákrocích

Některé zákroky u zubaře mohou být v průběhu léčby komplikovanější než za běžných okolností, některé vyloženě nemožné. Vždy proto svého stomatologa informujte o tom, jakou léčbu momentálně podstupujete, aby mohl správně vyhodnotit váš stav a rozhodnout o vhodném řešení.

Přečtěte si také: Co je to Sjögrenův syndrom a jak souvisí se suchostí úst?

Těhotenství, diabetes i onkologická onemocnění patří ke stavům, které samy o sobě vyžadují hodně pozornosti. Situace se ale může ještě zkomplikovat, když začnou způsobovat další, zdánlivě nesouvisející zdravotní problémy – třeba právě v ústní dutině. Proto je důležité vědět, jakým způsobem tyto tři stavy vaše ústa ovlivňují, na co si při nich dávat pozor a co můžete udělat pro to, abyste ústa a zuby udrželi zdravé. 

Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?