Co dělat, když si ulomíte zub

Ulomený, nalomený, prasklý nebo uštípnutý zub? Ať je fraktura zubu méně, či více závažná, jedná se o velmi nepříjemný funkční i estetický problém. Přečtěte si, jak může k ulomení zubu dojít a co v takové situaci dělat, aby vás omezila co nejméně.

Z čeho se skládá zub

Než si povíme více o samotném ulomení zubu, začněme nejprve tím, jak vlastně zub vypadá. Zub se skládá z několika vrstev, jejichž pochopení nám pomůže porozumět mechanismu případného ulomení zubu.

Sklovina

Sklovina je vnější část zubu, která přichází do kontaktu s okolím, potravou a nápoji. Je také nejtvrdší látkou v lidském těle, takže slouží především jako ochrana zubu a pomáhá udržovat jeho strukturální integritu.

Dentin

Pod sklovinou se nachází vrstva dentinu. Jedná se o tvrdou tkáň, která je ale o něco měkčí než sklovina. Objemově tvoří většinu struktury zubu. Je protkán mikroskopickými kanálky a pomáhá přenášet senzorické vjemy ze skloviny do dřeně zubu. Protože obsahuje nervová zakončení, při porušení skloviny a odhalení dentinu pociťujeme bolest a citlivost zubů.

Dřeň

Nejvnitřnější vrstvou zubu je dřeň. Skládá se z pojivových tkání, krevních cév, nervů a lymfatických cév. Tato měkká část je klíčová pro výživu zubu, vnímání bolesti a teploty i samotný růst zubu.

Co je to ulomený zub

Ulomený nebo zlomený zub nelze jednoznačně definovat, Existuje totiž několik typů fraktur zubů. Zub může prasknout uvnitř, viditelně se odlomit, mohou se na něm objevit drobné vlásečnicové trhlinky nebo se může nepatrný kousek zubu odštípnout.

Podle toho, jak závažná je zlomenina zubu a co ji způsobilo, se pak celý problém také řeší. Některé případy ulomených zubů počkají i několik dní, jiné vyžadují okamžitý zásah stomatologa. A v některých případech je poškození tak závažné, že zub již nelze zachránit.

Jak se projevuje ulomený zub

Ulomený zub v některých případech ihned poznáte, a to i na pohled. Někdy se ale projevuje nenápadně, obzvlášť když se jedná o méně závažné ulomení. A výjimečně se prasknutí nebo ulomení zubu neprojeví vůbec nijak. Běžně ale můžete pozorovat následující příznaky:

 • Bolestivost, kterou zhoršuje žvýkání a kousání
 • Citlivost zubu na studené, teplé, sladké a kyselé
 • Bolest, která se objevuje ve vlnách (málokdy se jedná o přetrvávající bolest)
 • Otok v okolí zubu
 • Chybějící část zubu nebo viditelná prasklina

Které zuby se nejčastěji lámou

Ulomení zubu se může dotknout kteréhokoliv zubu v ústní dutině. Záleží při tom na způsobu ulomení zubu, příčině i stavu samotných zubů. Nejčastěji se ovšem zlomeniny zubů objevují na horních předních zubech a na dolních stoličkách.

Typicky se ulomení týká pouze jednoho zubu, ale v závislosti na příčině může dojít i ke zlomení více zubů najednou. Je také dobré vědět, že zuby postižené zubním kazem jsou k ulomení mnohem náchylnější, a to i při méně závažném mechanismu úrazu.

Která část zubu se může ulomit

Zlomenina zubu může postihnout kteroukoliv z jeho částí – tedy sklovinu, dentin, ale i dřeň. Záleží při tom na intenzitě a způsobu úrazu, přičemž čím více vrstev zlomenina postihuje, tím závažnější je.

Jak může dojít k ulomení zubu

K ulomení zubu může dojít mnoha způsoby. Které jsou ty nejčastější?

 • Věk – K ulomení zubu velmi často dochází po 50. roce života.
 • Skřípání zuby – Skřípání na zuby vyvíjí nadměrný tlak, který může vést k ulomení.
 • Kousnutí do něčeho tvrdého – Může se jednat o bonbón, popcorn, led, ořechy nebo třeba vidličku.
 • Velké zubní výplně – Velká výplň nebo kořenový kanálek mohou zub oslabit.
 • Úraz – K ulomení zubu nejčastěji dochází při pádu či nárazu, například při sportu, autonehodě nebo dokonce souboji.

Co dělat při ulomení zubu

Pokud dojde k tomu, že si ulomíte jeden nebo více zubů (či jejich částí), tím správným řešením je vždy vyhledání stomatologa. A to i v případech, které se vám nezdají tolik závažné. Lékař totiž dokáže vyhodnotit situaci a ujistit se, že poškození není rozsáhlejší, než se na první pohled zdá. Než se ale k zubaři vydáte, mohou vám pomoci následující kroky.

Když se ulomí část zubu

Pokud se vám viditelně ulomila část zubu, nejprve si vypláchněte ústa teplou vodou, abyste okolí vyčistili. Jestliže zub nebo jeho okolí krvácí, aplikujte tlak, abyste krvácení zastavili, a v případě otoku můžete použít studený obklad. Pokuste se najít ulomenou část zubu, zabalte ji do vlhkého obvazu a doneste s sebou k zubaři.

Přečtěte si také: Pravidelné zubní prohlídky: Proč jsou tak důležité?

Když vypadne celý zub

Může se také stát, že vypadne celý zub. V tomto případě zub seberte, opláchněte vodou a umístěte zpět do zubní jamky. Případně jej můžete vložit do sklenice s vodou. V každém případě spěchejte k lékaři (ideálně byste se k němu měli dostat zhruba do 30 minut).

Jak chránit ústa do ošetření

Pokud vaše fraktura není tak závažná, že by vyžadovala okamžité vyšetření, možná budete muset na ošetření stomatologem pár hodin nebo i dnů počkat. V takovém případě se vyhněte žvýkání na straně ulomeného zubu, buďte opatrní při čištění, a pokud vás trápí otok, aplikujte na oblast studený obklad.

Jak stomatolog léčí ulomený zub

Pokud vás ulomený zub zavede až k lékaři, čeká vás několik možných způsobů léčby. O konkrétním řešení rozhoduje zubní lékař na základě závažnosti ulomení zubu a dalších faktorů.

Výplň zubu

U malých, nezávažných fraktur se lékař nejspíš uchýlí k použití fotokompozitní výplně v barvě zubu. Jedná se o drobný kosmetický zákrok, který nahradí chybějící část a ulomený zub rychle opraví.

Korunka

Pokud není výplň zubu dostatečným řešením, může přijít na řadu zhotovení korunky. Jedná se o umělou náhradu viditelné části zubu, která frakturu překryje. Nevýhodou je delší, i několikatýdenní proces, který zahrnuje zhotovení otisku zubu, výrobu korunky a její nasazení. Pokud se o ni ovšem budete správně starat, bude vám sloužit jako plnohodnotná funkční i estetická náhrada ulomeného zubu i několik desetiletí.

Ošetření kořenových kanálků

V případech, kdy došlo ke zlomení až na úrovni zubní dřeně, je vhodné ošetření kořenových kanálků. Během něj zubní lékař odstraní poškozenou (mnohdy i sekundárně infikovanou) dřeň a obnoví integritu zubu.

Extrakce zubu

Jak už jsme zmínili, v některých případech je ulomení zubu tak závažné, že zub již nelze zachránit. Tehdy se stomatolog uchýlí k extrakci zbytku zubu.

Přečtěte si také: Komplikace při vytrhnutí zubu a jak se jim vyhnout

Po extrakci se vám nabízí několik možností, jak vytržený zub nahradit. Pokud zůstal zdravý kořen, vystačíte si pouze se zubním můstkem. V případě, že poškození zasáhlo i kořen zubu, je pro vás vhodný zubní implantát, který plnohodnotně nahrazuje kompletní zub.

Jak předcházet ulomení zubu

Nejlepší je samozřejmě ulomení a prasknutí zubu předcházet. Nikdy sice nebudete mít stoprocentní jistotu, že budou vaše zuby v absolutním bezpečí, ale riziko úrazu můžete výrazně snížit.

 • Správná hygiena ústní dutiny – Vše začíná u správné hygieny – tedy pravidelného čištění, vyplachování ústní vodou a používání zubní nitě. Zuby oslabené kazem jsou totiž ke zlomení mnohem náchylnější.
 • Omezení tvrdých potravin – Omezte konzumaci potravin, jako jsou ořechy, bonbóny a podobně, případně si u nich alespoň dávejte dobrý pozor.
 • Preventivní prohlídky u stomatologa – Pravidelné návštěvy zubaře vám pomohou včas odhalit případné problémy, které by jinak vedly k oslabení zubu.
 • Chránič zubů proti skřípání – Pokud trpíte nočním skřípáním zubů, pořiďte si chránič, který sníží riziko, že si při skřípání nevědomky uštípnete kus zubu.
 • Chránič při sportu – Zuby si chraňte také při sportu, kdy je riziko úrazu poměrně vysoké. Obzvlášť při kontaktních sportech tak využívejte chránič zubů.
Otevřít chat
1
Scan the code
Dobrý den👋
Jak Vám můžeme pomoci?